Европейският съюз (ЕС) се ангажира никога да не позволи връщането към неконтролираните бежански потоци от миналата година и да намали нелегалната миграция.
Това се посоча в общата декларация на лидерите на държавите членки след срещата на върха на ЕС в Братислава, която се състоя тази вечер.
По отношение на миграцията и външните граници на Съюза лидерите на държавите от Съюза декларират, че ще бъде осигурен пълен контрол над външните граници и връщане към Шенген вътре в общността.
Предвиждат се и мерки за разширяване на консенсуса в ЕС за дългосрочната политика за миграцията и прилагането на принципите на отговорност и солидарност, както и изпълнение на споразумението с Турция и постоянна подкрепа за страните от Западните Балкани.
В тази връзка се предвижда новата европейска гранична агенция да достигне пълния си капацитет още преди края на тази година, става ясно от декларацията и пътната карта към нея.
Предвижда се и сключването на още споразумения с трети страни във връзка с миграцията, с които да се намали незаконната миграция към ЕС – т.е. да се връщат обратно в родните им страни нелегални икономически мигранти.
По отношение на вътрешната сигурност ЕС се ангажира да направи всичко необходимо, за да подпомогне държавите членки при борбата с тероризма чрез засилване на сътрудничеството и обмен на информация между службите за сигурност на отделните държави в Съюза, затягане на проверките на лицата, които преминават външните граници на Общността и създаване на единна система за туристическа информация за по-детайлни справки.
Предвижда се също така на Съвета на ЕС през декември да се вземе решение за конкретен план за сигурността и отбраната, както и да започне веднага да се прилага съвместната декларация с НАТО.
От декларацията и пътната карта става ясно, че също през декември лидерите на ЕС ще вземат решение за удължаване на срока на Европейския фонд за стратегически инвестиции (т.нар. план “Юнкер”), за който стана ясно, че ще разполага и с по-голям ресурс.
През пролетта на 2017 г. Съветът на ЕС ще разгледа и напредъка по отношение на постигането на различните стратегии за единния пазар (включително цифров единен пазар, съюз на капиталовите пазари и енергиен съюз).
Предстои да се вземат решения и за борба с младежката безработица.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Г. Ангелов: Световното първенство по футбол беше идеален момент за тежки реформи
Жегата размеква обществената реакция срещу климатичните промени
ЕС оценява риска за банките от екстремните горещини
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Румен Петков: Замразяването на договора с "Боташ" е шанс за България
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, избират грешна любов
11 неща, които мъжът прави, ако се чуди дали да не ви зареже заради друга