Европейските фондови борси записаха ръстове в сряда, като инвеститорите анализираха формалното начало на процеса по излизане на Великобритания от Европейския съюз, съобщава CNBC. Британският премиер Тереза Мей днес официално подписа писмото, което по-късно беше предоставено на председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Така на практика формално беше активиран член 50 от Лисабонския договор и започнаха двете години, в рамките на които Обединеното кралство трябва да договори условията по напускането си и да напусне съюза.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,3%, като повечето сектори се търгуваха на зелена територия.
Германският индекс DAX докосна многогодишен връх, когато достигна 12 326 пункта за пръв път от април 2015 г.
Секторът на финансовите услуги поведе повишенията в сряда. Компанията оператор на лондонската борса London Stock Exchange беше сред най-добре представящите се, след като европейските антитръстови регулатори блокираха сливането й с франкфуртската борса Deutsche Boerse. Акциите на London Stock Exchange поскъпнаха с 2,5%.
Банковият сектор обаче се представи незадоволително, след като Европейската банкова федерация призова европейските и британските преговарящи по Brexit да предоставят повече яснота за излизането на Обединеното кралство от съюза и последиците върху банките.
От нискотарифната авиокомпания Ryanair заявиха, че превозвачът може и да се окаже неспособен да обслужва полети между Великобритания и Европейския съюз, ако в рамките на идните две години не се постигне сделка. Акциите на Ryanair поевтиняха с 0,8%.
Паундът поевтинява с 0,31% до 1,2409 долара към 19:00 часа българско време.


Астън Вила спечели Лига Европа
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Неочакван брак между Stellantis и Jaguar Land Rover
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Евростат: България е страната с най-висока инфлация в ЕС през април
Михаела Доцова води делегация във Ватикана и Рим
Астън Вила разби Фрайбург за Лига Европа
В РСМ предлагат референдум за вписване на българите в конституцията
Затрупан българин в рухнала сграда в Германия