IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гърция ще получи 86 млрд. евро, но в замяна на тежки реформи

Банките в страната ще бъдат рекапитализирани с почти 25 млрд. евро, стана ясно след срещата на лидерите на еврозоната

11:05 | 13.07.15 г. 68
<p>
	Гръцкият премиер Алексис Ципрас напуска сградата на Европейската комисия в Брюксел след 17 часа на преговори с европейските партньори. Снимка <em>Ройтерс</em></p>

Гръцкият премиер Алексис Ципрас напуска сградата на Европейската комисия в Брюксел след 17 часа на преговори с европейските партньори. Снимка Ройтерс

Гърция ще получи 86 млрд. евро като част от третата спасителна програма за страната, стана ясно след продължилата 17 часа среща на лидерите на еврозоната. Самата Атина поиска 53,5 млрд. евро. В замяна на по-голямата сума тя трябва да изпълни редица тежки изисквания, които по време на среднощната среща често бяха определяни от наблюдателите като „почти неизпълними”.

Сред тях са ключови законодателни промени, които трябва да бъдат прокарани само за три дни. 

Според  The Guardian в споразумението има седем изисквания, които предполагат три дълги и изпълнени с интензивна работа дни. В този период правителството трябва да одобри и прокара в парламента законодателство относно увеличаването на ДДС за редица дейности, като например за ресторантьориските услуги и кетъринг, и  разширяване на данъчната основа.

Парламентът трябва да одобри реформа, която да гарантира устойчиво развитие на пенсионната система – увеличаване на възрастта за пенсиониране и намаляване на помощите, които сега получават най-бедните пенсионери. Еврогрупата поиска и промени в Гражданско-процесуалния кодекс, които са основно свързани с процедурата по несъстоятелност.

Трябва има и законови гаранции, че работата на статистическата служба в страната ще е независима, както и пълното имплементиране на европейските правила за автоматично ограничаване на разходите. Законодателите на Гърция трябва да одобрят и европейската директива за възстановяването на банките. 

Приватизационен фонд за държавните активи на Гърция, около който се въртяха споровете по време на преговорите, ще има, съобщи по време на специална пресконференция председателят на Еврогрупата - холандският финансов министър Йерун Диселблум. Той посочи, че средствата, натрупани от продажбите, ще бъдат използвани за рекапитализацията на банките в страната.

Той уточни, че размерът на този фонд ще бъде 50 млрд. евро, но и че той ще бъде базиран в Гърция. Предварително исканията бяха този фонд да бъде в Люксембург и да се управлява от германската банка за развитие KfW.

Друго важно постижение на гръцкия премиер е увеличаването на програмата за рекапитализиране на гръцките банки. Секторът ще получи до 25 млрд. евро, като подробностите по тази схема ще бъдат обсъдени малко по-късно с представителите на Европейската централна банка (ЕЦБ).

По-късно днес ще бъде обсъден и план за предоставяне на мостово финансиране на Гърция. Това ще стане по време на планираната за по-късно днес среща на Еврозоната.

Постигнахме компромис и при това положение няма печеливши и губещи, коментира от своя страна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той посочи, че е удовлетворен от постигнатите споразумения.

„Приветстваме прогреса на Гърция да си върне доверието на европейските партньори”, каза от своя страна председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

От първите официални изявления след срещата на лидерите на еврозоната, продължили рекордните 17 часа, стана ясно, че гръцкото правителство е направило стъпки да върне доверието на европейските си партньори. За да докаже желанието си за реформи обаче Алексис Ципрас ще трябва да успее само за три дни да прокара ключови реформи за пенсионната система, увеличаването на ДДС и други важни промени, поискани от Еврогрупата.

Германският канцлер Ангела Меркел посочи, че ако бъдат постигнати исканията на еврозоната, Гърция ще получи 86 млрд. евро, а не поисканите 53,5 млрд. евро. В отговор на въпрос за План Б при липсата на изпълнение на исканията на еврозоната, Меркел беше категорична, че План А е изпълним и се надява да не се стигне до друг вариант. „Не се съмнявам, че законите ще бъдат приети от гръцкия парламент”, каза още тя и допълни, че Гърция е показала силно желание да остане в еврозоната.

През последните шест месеца водихме тежка битка, отбеляза от своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас в изявление след срещата. За него обаче борбата продължава, защото първо трябва да получи подкрепата на правителството си за постигнатото споразумение, а след това да прокара нужните реформи и в парламента. За целта той има само три дни.

В кратък брифинг той посочи още, че тежките мерки за орязване на разходите ще бъдат компенсирани от оздравителен план за гръцката икономика. Ципрас не даде пресконференция в залата, както направиха говорилите преди него и отказа да отговаря на въпроси на журналисти. 

Гръцкият премиер защити споразумението, признавайки, че то изисква трудни решения и изправя пред тежки дилеми. „Обаче то ще помогне отново да се изправим на крака”, допълни още Ципрас.

Френският президент Франсоа Оланд посочи, че усилията на Атина трябва да продължат. Той посочи още, че "има стабилност без развитие и развитие без стабилност" за еврозоната. 

За управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард постигнатото споразумение е важната стъпка, която Гърция е направила, за да си върне доверието на кредиторите. По време на среднощните преговори гръцкият премиер Алексис Ципрас се опита да намали влиянието, което Фондът ще има в мерките за спасяването на южната ни съседка. По тази точка обаче той не успя да постигне споразумение. 

Развитието на ситуацията в Гърция можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

63
rate up comment 4 rate down comment 1
pepince
преди 8 години
Евала бе Гърция, ще преминете психологическата граница от 400 млрд. евро, евала бе ЕЦБ, евала и наздраве...[img]http://dimifoto.weebly.com/uploads/8/2/5/1/8251133/678101_orig.jpg[/img]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 10 rate down comment 2
Ironhorse
преди 8 години
Ами само допреди 2 дена Ципрас и компания се кълняха, че не искат нова спасителна програма и че е по-добре да напуснат ЕЗ, а ако трябва и ЕС.В Гърция има налети кредити за 320 милиарда евро без лихвите.Ако Ципрас беше тръгнал да вади страната от ЕЗ, гърция щеше да фалира моментално. Това щеше да удари най-вече неговият електорат. С фалита, дълговете не изчезват - справка мораториума направен от комунистическото *** Луканов. Тогава ние бяхме зачеркнати от капиталите за повече от 10 години, и след като дойде фонда и въведохме валутен борд, дойдоха инвестициите и способността да си връщаме дълговете.Да не мислиш че кредиторите ги бъркат 10 години да почакат за да си получат парите до цент евро, плюс още наказателни лихви ?!Малко се коментира, какво им се случи на гърците още в деня в който не платиха на фонда. Всички преводи от и за Гърция бяха конфискувани в полза на фонда !Т.е. неизряден платец не може да направи нито една транзакция на пари в чужбина. И тогава ще не ще ще плаща
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 1 rate down comment 3
lilivan
преди 8 години
поправка"в несвяст"вижте речник какво значи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 2 rate down comment 2
lilivan
преди 8 години
Изненаданите тук,гледайте да не изпаднете в несваст:)))а музиката, с която поздравих са за хора по-интелигентни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 7 rate down comment 2
dr.5rov
преди 8 години
И какво от това, което изброяваш нямаше да се случи? Щеше да им се случи срешу 10-15М в следващите 2 месеца. Всичко това трябваше те самите доброзорно да го направят за да не изглежда че е по заповед на група вождове. Впрочем има ли такъв правен субект като еврогрупа? Имат ли право болшинството от членовете да налагат решения на някого и те да имат правна сила? Май трябва да има доброволно съгласие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 8 rate down comment 0
george353
преди 8 години
Наливай, наливай в гръцката черна дупка и догодина пак наново, само че с 86 млрд. назад. Гръцките комита наводоха евро зоната и давай, давай, яко гръцки венеризъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 7 rate down comment 2
Ironhorse
преди 8 години
Т.е. Гърция се съгласява ЕЦБ да придобие банките, да прехвърли предприятията като залог, да започне ВЕДНАГА с реформите.В случай, че по време на изпълнението на плана, гърците се опитат да хитруват, те вече не само банки няма да имат, но и държавни предприятия, да не говорим че практически кредиторите, чрез ЕЦБ придобиват активите на гръцките банки.Няма как да спорят вече, защото всичко в гърция ще е собственост на кредиторите. Официално признато и гласувано в парламента.За гърците не е оставен шанс да мръднат, но и така се полага за комунистически ***.А тука БСП/АБВ и онзи Енчев се пънеха какъв стратег, какъв борец за свобода е Ципрас.Егати бореца, след като предаде цялата икономика в ръцете на кредиторите.Който и да дойде на власт в гърция, все тая, икономиката е поета от кредиторите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 6 rate down comment 2
Ironhorse
преди 8 години
На гърците им отпускат между 82 и 86 милиарда евро, срещу :1. Предаване на банките под контрола на ЕЦБ срещу отпуснати досега 89 + 25 сега милиарда евро. Още преди няколко дни, се чуха изявления че от 4 банки ще станат две. Никой не се пита, кой ще се разпорежда с активите ? Ами ЕЦБ - като техен собственик !2. Създаването на фонд с активи за 50 милиарда евро, който ще бъде попълнен с гръцки държавни компании, като залог за изпълнение на споразумението за отпускане на помощта от 60 милиарда евро.3. Създава се ГПК, по който ще има частни съдебни изпълнители, които да описват и продават имущество.4. Срещу отпускането на тези 86 милиарда евро сега, Гърция се задължцава да изплати дълг от 320 милиарда евро без лихвите, без никакво подстригване на главницата, без никакво отлагане на плащанията.Меркел изработи Ципрас като първолаче - за да има подписано споразумение, трябва Гърция да е изпълнила условията и да ги е утвърдила в парламента, и едва тогава страните от ЕЗ ще отпуснат кредита!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 10 rate down comment 0
SSIW
преди 8 години
Иначе за перспективите пред икономиката им, аз лично мисля, че теоретичен шанс за възстановяване има, при някаква форма на мораториум върху дълга или отписване до устойчиви нива. Така или иначе има цели три дни до изтичане на срока в който тр да извършат законовите промени, които са поели като ангажимент, а развоя на събитията показва, че три дни в тази сага са си цяла вечност и можем да се нагледаме на какви ли не "обрати". ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 10 rate down comment 0
SSIW
преди 8 години
Съгласен съм с основната линия в разсъжденията ти. Ясно е като бял ден и беше отдавна ясно за всички - на ЕС и на гърците, че дефицитно харчене (особено пък в тези размери, които гърчолята бяха задали като стандарт) няма да има. Борбата беше и е за конкретните условия при които да се преструктурира дълга им. Защото, колкото по-напред във времето са разположени като матуритет погасителните вноски и колкото по-тежки са лихвените условия, толкова по-сериозни следваше да бъдат съкращенията на правителствените харчове (вкл. соц. плащания, пенсии, държавни служители и пр.). Така всяко изместване в бъдещето на падежи по главници и намаляване на лихвени нива е съответно съхраняване на възможност за правителствени разходи по изредените пера. Подстригване на някакъв процент от дълга мисля, че е била програмата им "максимум" на гърците, още от самото начало, едва ли са толкова неадекватни, че сериозно да са разчитали някой да продължи да им финансира дефицитите и за напред ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още