Против споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Украйна се обявиха 61,1 процента от гласувалите на референдума в сряда, 6 април, в Холандия. Това показват предварителните резултати след преброяване на гласовете във всички холандски общини, предаде ТАСС.
В подкрепа на споразумението са гласували 38,1 процента.
Избирателната активност на допитването е била 32,2 процента, с което прескача бариерата от 30 процента, необходима, за да може гласуването да бъде признато за валидно.
Въпреки че вчерашният референдум бе консултативен, той е от ключово значение за правителството, което трябва да се обърне към парламента с предложение дали да остави споразумението за асоцииране в сила, незачитайки волеизявлението на народа, или да откаже да го ратифицира, което сериозно ще изостри отношенията на Холандия с ЕС, отбеляза ТАСС, цитирана от БТА.
„Ясно е, че "не"-то печели с огромна разлика, въпросът е само дали избирателната активност е достатъчна", заяви холандският премиер Марк Рюте, цитиран от Ройтерс.
„Ако активността е над 30 процента, при такава голяма преднина на отговора "не" смятам, че не можем да пристъпим към ратификация", каза Рюте.


Какво ще е времето през следващата седмица?
Колко струват обществените тоалетни по пътя София - Варна
Зарков: БСП ще оцени работата на правителството след първите 100 дни
Ружа Райчева: В случая с "Баба Алино" имаме групово узаконяване на беззаконието
Асен Василев разкритикува Бюджет 2026 с меме с гълъб
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Американците все по-често напускат районите с висок риск от наводнения
Бърнам наследява икономика, която тепърва започва да се възстановява
Оман е уведомил съюзниците, че ще има такси за Ормузкия проток
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Никола Цолов завърши девети във Формула 2 за Гран при на Австрия
Отнето предимство: Кола се преобърна при катастрофа в София
Халкидики привлича чужди купувачи с луксозни ваканционни имоти
Световната купа "Варна" 2026 събира 437 млади каратеки от 25 държави на 7 юли
Жълт код за опасно горещо време е обявен за утре в 14 области


преди 10 години а консултативен характер еее тогава мда ясно ... :)) ЕС след тая консултация ше реши, че Холандия нещо не са в час и ше подпише с Потрошака дет фигурираше на първа линия с негова сметка в Панамата ... :)) Така е демократично кво, Холандското НЕ за ЕС е ДА ... :)) Оттам обаче усещам как Мордор ше се доближи съвсем близо до Киев с отпускарите и в ЕС ше влезнат само 1/3 от територията на Укрия .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Я бе, втори референдум ще правят, от къв зор. Те гърците кат каза охи, да не би нешо да се промени? Че и при тез така. От руското посолство ще им се обадят и техните веднага ще решат, че след като референдума е имал консултативен характер, не е задължително да се изпълни волята на народа :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сега ще ги вразумят холандците и ще им направят 2-и референдум.------------------------------------------------------------------------------------------------EU will an Ukraine-Abkommen festhalten http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/04/07/eu-will-an-ukraine-abkommen-festhalten/маитап ли е брате, ей ги референдум имаше ама резултата не e кефeщ и ше почакат нареждания от Сашш и дали нещо може да се напрай .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ама Конски ти къде живееш бе не мога да разбера ? В няква страната на чудесата и на Фейте по монокини ли как ? В днешния свят няма помощ щот си много убав или си си го сложил напреко в другия джеб. Парата прай фукарата. Нема Холандци нема Пакистанци, ако Монголия си плати едни каруци с пари или има кво да се открадне от там и нея ше вземат в EU нишо, че нема нишо общо с Европата. Укрия нема пари, от там нема също кво да откраднат, китайците взеха пшеницата, американците взеха тръбите. ЕС ше ми вземе подутината в панталона. Комшиите им имат пари и си плащат да нема НАТО. Други въпроси имаш ли ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Между другото, за пореден път холандците изоставят хора ...Да не забравяме подлото изнасяне на сините каски под командването на холадски генерал в Руанда и предизва които не можеш да разчиташ.икването на геноцида.Да не забравяме позорното напускане на Сребреница и предаване на жителите им от холадски генерал на сръбските сили и последващия погром.Въобще холандците са не са хора отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години За срането си има подходящи орица...дето прииждат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те и нас не искат в Шенген! Като са холандци - голяма работа - да не с.ерат лалета! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И аз съм на това мнение. Вижте Швейцария!! Искам иа аз така в Бг!!!Имаш + от мен!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години това да не ти е ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар