Китай планира да внесе средства в инвестиционния план на Европейската комисия (известен като плана "Юнкер"), чиято обща стойност е 315 млрд. евро. Това става ясно след среща на Търговско-икономическия диалог на високо равнище, посветена на търговските отношения между ЕС и Китай, провела се в Пекин, съобщава Европейската комисия.
Китай е първата държава извън общността, която заявява своята готовност да допринесе за реализацията на амбициозните планове за инвестиции, които заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер при встъпването си в длъжност в края на миналата година.
Освен участие в плана "Юнкер", Пекин като цяло проявява интерес към инвестиции в Европа, стана ясно още от срещата между вицепремиера на Китай Ма Кай и комисарят, отговарящ за заетостта, конкуренцията и инвестициите Юрки Катайнен.
За целта ще бъде създадена съвместна работна група, която да подобри сътрудничеството между ЕС и Китай по отношение на всички аспекти на инвестициите. В нея ще участва експерти от ЕК, Китай и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). От Брюксел коментират, че ЕИБ е един от стратегическите им партньори в реализацията на плана за инвестиции на Жан-Клод Юнкер.
Пленът "Юнкер" има три основни цели – премахване на затрудненията пред инвестициите, техническа помощ пред инвестиционните проекти, както и по-ефективното използване на съществуващите финансови ресурси.
Изчисленията на ЕК са, че планът може да допринесе с между 330 млрд. евро и 410 млрд. евро към брутния вътрешен продукт на ЕС, както и да създаде между 1 млн. и 1,3 млн. нови работни места през следващите години.
До този момент девет държави от ЕС, сред които и България, са заявили желание да внесат средства във фонда. Най-голямата сума ще отдели Великобритания – 8,5 млрд. евро, следват Германия, Франция, Полша и Италия – по 8 млрд. евро, и Испания - 1,5 млрд. евро. Словакия ще даде 400 млн. евро, България – 100 млн. евро и Люксембург – 80 млн. евро.


Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
При инфлация инвеститорите търсят алтернативи на класическия портфейл 60:40
SK Hynix стартира листване в САЩ за 28 млрд. долара
Йената е подценена с до 20%, смята бившият валутен цар на Япония
Анти-Мъск инвеститори на дребно се борят да не допуснат SpaceX в портфейлите си
Английската централна банка си играе със собствената независимост
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Топмоделът Кейт Ъптън показа изцяло розовия си пентхаус в Ню Йорк
Дж. Пол Гети - стиснатият милиардер, който не вярваше, че парите носят щастие
Британският принц Хари пристигна в Лондон
Григор не издържа срещу Артър Фери, отпадна на крачка от четвъртфинаолите