Форма на преструктуриране на дълга, а не директно опрощаване ще позволи на Гърция да управлява „нежизнеспособното“ си дългово бреме, заяви ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард за швейцарски медии, съобщава Ройтерс.
Все още предстои да стане ясно дали МВФ ще участва в третата спасителна програма за 86 млрд. евро, която Гърция прие по-рано през август, тъй като фондът се обяви за частично съкращаване на дълговото бреме, което смята за неустойчиво в сегашната му форма.
Кредиторите на Гърция от еврозоната, най-вече Германия, отхвърлиха намаляване на дълга, но заявиха готовност да обсъдят други форми на преструктуриране като удължаване на матуритета.
По повод различията управляващият директор на МВФ Кристин Лагард заяви в съботното издание на Le Tems: „Дебатът за анулиране на дълга никога не е бил на дневен ред, не мисля, че е необходимо да го обсъждаме, ако нещата вървят добре“.
„Обсъждаме удължаване на матуритета, намаляване на лихвените проценти, освобождаване от плащания за известно време. Но не говорим за анулиране на дълга“.
В интервюто не се споменава дали МВФ ще участва в новия спасителен заем, като преди време Лагард заяви, че решение по въпроса ще бъде взето преди октомври.
Що се отнася до Китай Лагард заяви, че очаква икономическият растеж на страната да остане в близост до предишните оценки и че известно забавяне е било неизбежно след бързото разрастване.
Китай обезцени юана по-рано този месец, след като износът на страната се срина през юли, което породи опасения сред световните пазари, че силата на основния двигател на растеж рязко намалява.
„Забавянето беше прогнозирано, предсказано и неизбежно“, заяви Лагард.
„Очакваме Китай да отбележи ръст на икономиката си от 6,8%. Може да бъде и по-малък“. МВФ обаче не вярва, че ръстът ще спадне до 4-4,5%, както прогнозират някои анализатори.
По повод спада на цените на суровините, който удари сериозно много развиващи се пазари, тя заяви, че тези икономики са „в центъра на вниманието ни“.
Всичко за дълга на Гърция четете тук!


Норвегия и Англия изхвърлиха Бразилия и Мексико от световното
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Войната на Тръмп в Иран означава по-високи лихви за години напред
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Шокираща версия за смъртта на принцеса Даяна – говори бивш агент на MИ-6
Made in E.U. на Командарев спечели на „Свети Влас филм фест“
Турция забрани къпането в Черно море
Осъждан суданец рани души с нож в Франция, полицията го простреля
преди 10 години "Лагард: Форма на преструктуриране ще е достатъчно за гръцкия дълг" - и аз добавям "за още една година". отговор Сигнализирай за неуместен коментар