Европейската среща на върха в Рим, посветена на 60-годишнината от подписването на договорите за основаване на Евросъюза, се оказа едва ли не най-кратката в историята на Общността. Затова пък премина в максимално тържествена обстановка в знаково място – Двореца на Консерваторите на Капитолийския хълм, където през 1957 г. са положени основите на ЕС, се отбелязва в анализ на ТАСС.
Агенцията коментира, че юбилеят на обединена Европа лидерите на 27-те страни са отбелязали без Великобритания, жителите на която гласуваха на референдум през 2016 г. излизане от ЕС.
По време на срещата бе подписана Римската декларация, която се очакваше да определи основните принципи за развитието на ЕС след Брекзит. Според руската агенция, документът не съдържа практически решения и конкретни предложения.
Единство на различни скорости
В текста на Римската декларация започва с това, че лидерите на ЕС се задължават да укрепят единството на общността и заедно да реагират на новите предизвикателства. „Ще направим ЕС по-силен чрез укрепване на солидарността и единството, в защита на нашите общи интереси и ценности“, пише в документа.
В него се отбелязва, че ЕС се изправя пред безпрецедентни предизвикателства, както вътрешни, така и външни: регионални конфликти, тероризъм, растящ миграционен натиск, укрепване на протекционизма, социално и икономическо неравенство. Лидерите декларират, че ще гарантират на европейските граждани безопасност и нови възможности.
"В следващите 10 години искаме по-безопасна, по-просперираща, конкурентоспособна и социално ориентирана общност, която може да играе ключова роля в света в условията на глобализацията. Искаме ЕС, в който гражданите ще имат повече възможности за културно и социално развитие и икономически растеж", се казва в текста.
Страните от ЕС ще действат заедно, с различни темпове и интензивност, ако това е необходимо, движейки се при това в едно направление и като остават вратите отворени за тези, които биха искали да се присъединят по-късно.
Европейските лидери се съобразяват с опасенията на гражданите и ще се придържат към принципите, които оставят възможност да се действа на всички нива – европейско, национално, регионално и локално.
Лидерите се договориха да работят по дневен ред, основан на четири принципа: Европа, която е безопасна, процъфтяваща, социална и по-силна на световната сцена.
Европа е нашето общо бъдеще, пише в заключението на Римската декларация.
Според агенцията, срещата в Рим по-скоро символично отбелязва основаването на Евросъюза, а не толкова дава практически отговори на въпроса какво ще се случи с ЕС не само след Брекзит, но и на фона на всички проблеми, пред които общността се изправя.


Нидерландска мощ на Томас Бриджуотър срещу белгийския нокаутьор Асдрен Гаши
21 май - курортът "Св. св. Константин и Елена" празнува!
НСИ: Повишава се заетостта в страната
Проф. Светла Янчева е новият изпълнителен директор на БАБХ
Условна присъда за имотен измамник от Варна
Как Тръмп прекрати данъчните проверки срещу себе си и бизнесите си
Великобритания орязва екипа си за конфликта в Иран насред войната
„Компас Инвест“ представя нова серия капиталово защитени продукти с Goldman Sachs с 12.8% годишен купон в USD и 7.8% в EUR
Иран разглежда примирието на Тръмп, за да предотвари нови военни действия
ЗАД “Армеец” се включи в Хартата за правата на жертвите на пътнотранспортни произшествия
Най-бързият сериен пикап в света вдига 100 км/ч за 3,4 секунди
Ръчните скорости изчезват от пазара по-бързо от дизелите
Китайските коли са кошмар за японците в Европа
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
След атаките над Москва: Пропагандисти призоваха Зеленски да бъде убит ВИДЕО
“Възраждане": Правителството да отмени последното решението на кабинета “Желязков”
Неизвестен досега наркотик взе жертви в САЩ
Липсва закон, България няма да спази евросроковете за рециклиране
преди 9 години Тия дето празнуваха трябваше да са вече у панделата...едва тогава може да се надяваме на нещо ново. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Символичност вместо реализъм и празни приказки, вместо визия и решения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар