Ако бях германец, може би щях да гласувам за Ангела Меркел, изненадващо заяви бившият гръцки финансов министър в първия кабинет на крайнолявата Сириза Янис Варуфакис. В началото на годината той имаше челни сблъсъци с Меркел и финансовия й министър Волфганг Шойбле, но в края на годината той изказа своите адмирации и за двамата, посочва германското издание The Local.
Все пак подкрепата му не се отнася до водената финансова политика на германското правителство. В интервю за сп. Stern Варуфакис отбелязва, че е впечатлен от действията на Меркел за решаването на бежанската криза.
За Шойбле той не скрива и някои огорчения. „Той никога не се ръкува с мен“, коментира бившият гръцки финансов министър, но допълва, че го уважава като противник.
„Ние бяхме като двама боксьори, които си разменят удари за кратко, а после се чувстват по-близки от всеки друг“, казва още Варуфакис.
В интервюто си за германското издание бившият финансов министър на Гърция посочва още, че„тройката“ кредитори – ЕС, МВФ и ЕЦБ, са водели „мръсна война“ срещу него и той „без съмнение е бил жертва“ в тази кампания. Като пример в тази насока са били обвиненията, че Варуфакис пристига в Брюксел без предложения за споразумение, въпреки че преди това Атина публично е обявила своите идеи.
През юли премиерът Алексис Ципрас подписа третото заемно споразумение за Гърция, а това предизвика разцепление в редиците на управляващата Сириза. Янис Варуфакис, който малко преди това беше отстранен от поста финансов министър, гласува против споразумението. След това обаче не се присъедини към другите отцепници от коалицията, които направиха своя партия - „Народно единство“.
Бившите съратници на Ципрас така и не получиха одобрението на гърците в предсрочния вот на 20 септември и останаха извън парламента.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
преди 10 години ...я по добре мини на безалкохолно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Понеже повечето българи обичат Варуфакис, че мачка капиталистите и натри носа на международните корпорации, значи обичат и сирийските инженери. Сега всеки който е въртял *** на тоя комунист, да си вземе по един бежанец с брада вкъщи и да изхвърли елхата, защото Коледа е обида за комунизма и исляма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Той никога не се ръкува с мен...хаха , майтапчия ! Абе той стария фа.ша.га с такъв кеф би му извадил окото...ама и гърчето е плъзгаво...ше гласува... отговор Сигнализирай за неуместен коментар