Турция е важен и перспективен партньор на Русия, отбеляза руският президент Владимир Путин след разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган в Сочи. Това е поредната среща на двамата държавни лидери - за последно двамата разговаряха лично при визитата на Ердоган в Москва в началото на март.
Двамата са обсъдили редица въпроси от международно и регионално значение, сред които кризата в Сирия и борбата с тероризма, става ясно от думите на Путин в съвместната пресконференция след разговорите, цитирани от пресцентъра на Кремъл.
"Решението на конфликта в Сирия може да бъде постигнато основно с политически и дипломатически средства", категоричен е Владимир Путин. Според неговите думи активната роля на Русия, Турция и Иран е довела до спиране на огъня в страната и сядането на двете страни в конфликта на масата на преговорите.
Двамата са отделили и особено внимание и на енергийните въпроси. Русия покрива 55% от потреблението на газ в Турция, 33% - на въглища и 18% - на петрол, отчете руският президент. За укрепване на връзките в тази сфера Москва и Анкара работят по реализацията на "Турски поток", който ще гарантира сигурността на газовите доставки в Турция и Европа, а от друга страна ще подобри възможностите за износ на газ на руската страната.
Русия разчита на още един голям енергиен проект в Турция - АЕЦ Аккую, в която общият обем на руските инвестиции е около 22 млрд. долара.
Руските служби за сигурност са готови да окажат съдействие на своите турски колеги по всички въпроси на безопасността на руските туристи в Турция, отчете Путин и посочи, че 1/3 от руските туристи, пътували извън страната за майските празници, са били в Турция.
Отношенията между Русия и Турция имат особен характер и се възстановяват в пълна степен, отчете още руският президент. Ердоган пък е категоричен, че пред Русия и Турция има голяма отговорност и "с това, което правим, променяме съдбата на целия регион".
Програмата на руския лидер е особено натоварена в последни дни. Преди ден той посрещна в резиденцията си в черноморския курорт германския канцлер Ангела Меркел, а малко по-късно разговаря по телефона и с американския президент Доналд Тръмп.


Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Украйна и съюзниците ѝ стават все по-уверени, че руската инвазия губи инерция
Пазарите в САЩ не търгуват реалността, а очакванията, визията за AI ги подкрепя
Предупреждението на Иран: Атаката срещу АЕЦ в ОАЕ е била извършена от Ирак
Кои ще станат милиардери след IPO-то на SpaceX
Куба няма много време, за да избегне американски удар
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Шокираща оферта - 260 000 евро за паркомясто
Honda показа най-екстремната Civic Type R
Citroen потвърди: 2CV се завръща като EV и ще струва 15 000 евро
Част от стълбището на Айфеловата кула бе продадено за 450 160 евро
5 идеи за семейни забавления през дългия уикенд
PR трик ли е връзката между Джей Ло и Брет Голдстин?
Мишел Пфайфър сподели сияйни снимки без грим от мечтаната ваканция
Лора Дърн събра семейството си на червения килим в Кан
преди 9 години Личи си колко си "интелигентен" !ТИ си от Интегрираните-Евро Транссексуални Педофили !!!Добре че не е Комунизъм или Мутренското ... ама то все тая ...Я сподели от коя дупка изпълзя ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това кой поред профил му е, некой брои ли?..:):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "ПрофилСъветски съюзСССР СССРОВ , регистриран на 29 Април 2017 г., АНТИМАФИОТ, СофияСледвай0СъобщениеРАЗСЛЕДВАНИЯ НА МАФИЯТА"Къде , на 4 километър ли я разследваш ...?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар