Очаква се бюджетът на общата селскостопанска политика (ОСП) да намалее с около 20% заради излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС). Това са коментирали участници в проведения в Пловдив първи от серия дебати „ОСП след 2020 г. – Изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро, съобщи БНР.
Вчера представители на агроминистерствата на Австрия, Холандия, Естония и Италия, както и на най-голямата европейска земеделска организация Copa-Cogeca, представиха подготвени позиции или опорни точки, върху които ще стъпват предложенията им за промяна в ОСП след 2020 г., каза пред националното радио Светлана Боянова от Института за агростратегии и иновации.
На базата на тези позиции е проведен интензивен дебат между представители на браншови организации и фермери. Те са хора, които искат преди всичко да разширят хоризонтите си, коментира експертът.
Фермерите са обсъдили опитите за обединение на бранша, които засега не дават резултат.
За да бъдем полезни на държавата си е по правилно да помислим върху един документ с 5 – 6 основни неща, които искаме да видим в националната позиция по ОСП, която да бъде представена пред европейските институции. Трябва да се обединим по това, което можем да защитим догодина, смята тя.
Говори се както за опростяване на правилата за държавите членки, така и за фермерите, съобщи Светлана Боянова.
Тя смята, че задължително трябва да бъде направен анализ на постигнатото до момента с помощта на ОСП.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Малък самолет се разби край хърватския град Задар, двама загинаха
Времето днес: Пазете се, жега до 39 градуса
Скъпи наеми, вече не е секси... Германците разлюбват Берлин
преди 9 години Що така бе, Миме? А другарката на снимката се е ухилила. Нали вече година евролидерите (и нашите) ни внушават колко ще загуби Великобритания от напускането на ЕС и НИКОГА с какво евролидерите и фрау Изперкел заедно с ЮнкерЧО допринесоха за Брекзит и бъдещите - екзити. Някой да поеме отговорност и да се отдръпне от политиката. Или кокълът е сладък? Жалко за невероятния проект ЕС. Жалко за Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар