България е на трето място в Европа по получени евросредства от началото на годината по оперативните програми за периода 2014 – 2020 г., каза в Габрово евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
За първия месец на 2017 г. са направени междинни плащания и трансфери от Европейската комисия към България на стойност 67 млн. евро, посочи той, информират от пресцентъра на ГЕРБ.
Евродепутатът се позова на справка на Европейската комисия, изпратена до ресорните комисии в Европейския парламент.
България се нарежда на трето място в европейската класация за 2017 г. За сравнение през януари към Финландия са разплатени 3 млн. евро, към Италия – 4 млн., а към Унгария - 2 млн. евро. Други 20 държави не са получили никакви плащания.
„За тази година сме лидери по получени средства. Средно разплатените за Европейския съюз са 1,7%, а за България са 8%, съобщи евродепутатът.
Междинните плащания са тези, които държавата-членка е разплатила към изпълнителите на проекти и е поискала от ЕК да възстанови на база извършена работа. Това са средствата, които България е получила от ЕК само за месец, благодарение на постигнати резултати, уточни Андрей Новаков.
Към днешна дата България е договорила 37% от целия бюджет за страната до края на 2020 г., като общият процент договаряне на ниво ЕС е едва 18%, каза Томислав Дончев, вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика в кабинета Борисов 2.


Катастрофа с жертва затвори участък от „Хемус“ край Шумен
Връчиха на певицата DARA званието "Почетен жител на община Аврен"
Радев: Споразумението с „Боташ“ ще намали цената на газа и няма да натовари държавните финанси
Пеевски: Подкрепяме постигнатото замразяване на договора с "Боташ"
Един район във Варна остана без вода днес
Рюте: Съюзниците от НАТО купуват 10 Saab GlobalEye
Рюте: НАТО ще инвестира $40 млрд в антидрон защита
Нетаняху обеща, че Израел ще продължи да окупира Ливан, Сирия и Газа
Моди и Прабово засилват връзките Индия-Индонезия, част 1
Моди и Прабово засилват връзките Индия-Индонезия, част 2
Електромобили със 130 км/ч: Топ 10 на моделите с най-голяма автономия
McLaren сбъдна мечтата на своя създател
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Учени обясниха защо повечето хора използват приоритетно дясната си ръка
Синдикати и ВУЗ-ове искат скок на заплатите на младите асистенти
Пеевски: Подкрепяме постигнатото замразяване на договора с "Боташ"
Стилиян Петров на 47 г., Паулина му се обясни в любов
Песков: Новите доставки на оръжие за Украйна няма да променят целите на Русия