От началото на годината легендарният инвеститор Уорън Бъфет е продавал засилено от своите акции в IBM. Като цяло неговото дружество Berkshire Hathaway е свило дела си в интернет ветерана с около една трета, поясни самият инвеститор в интервю за CNBC. По този начин от края на 2016 г. насам участието му се е свило от около 81 млн. акции до около 50 млн. акции.
„Вече не оценявам IBM по същия начин, както преди години“, обяснява 86-годишният инвеститор решението си. IBM е силна фирма, но имала и силна конкуренция насреща, добавя той.
През 2011 г. Бъфет влиза с вложение от 13 млрд. долара в IT-концерна. Тогава това предизвика силно учудване заради станалия легендарен негов отказ да инвестира в технологични компании. „Държа се далече от бизнес модели, които не разбирам“, казваше по онова време Бъфет.
От известно време IBM страда от слаб основен бизнес със сървъри и софтуер, през първата четвърт на годината компанията отчете 20-о поредно тримесечие със спад в приходите. От началото на годината акцията е загубила 4% от стойността си и отново е под натиск след решението на Бъфет.
През уикенда в Омаха, Небраска, ще се състои годишната среща на акционерите на Berkshire. По време на нареченото „Уудсток на капитализма“ събитие интерес освен темата за IBM ще представляват и скандалът в банката Wells Fargo заради фиктивни банкови сметки на клиенти, както и силно критикуваната заради продажбата на повече места от наличните United Airlines и последвалото насилствено извеждане на пътник.


За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Да помогнем на Явор да общува със света
Какво време ни очаква в събота?
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Цените на бензина няма да паднат скоро
Вероятно 2026 г. ще бъде най-горещата година в историята
Акциите на Wendy's скочиха след оферта за приватизация
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Шаламанов: Правителството използва думата дрон основно в земеделието
Музикантите, свирили кючек пред паметника Асеневци, били в чужбина
"Мегаломанът" Макрон се забавлява, докато Франция гори
Българските F-16 ще се забавят до второ тримесечие на 2030 г.
Президентът към мюфтията: Нека с мир и толерантност дадем пример