Мерките, които предприема ЕС за опазване на околната среда, се оказват недостатъчни за повечето европейци. Проучване на Евробарометър, поръчано от Европейския парламент, показа, че 67% от гражданите на общността настояват за повече действия в сферата.
В България този процент е близък до средното за общността – 63% от участвалите в проучването са на мнение, че ЕС трябва да предприеме повече мерки за опазване на околната среда. Само 5% от българите искат разхлабване на регулациите.
Проучването показва, че като цяло страните от Източна Европа не желаят повече промени в сферата на опазването на околната среда. Само 45% от естонците, 49% от поляците, 50% от литовците и 51% от чехите искат повече мерки в тази сфера.
Най-голяма подкрепа за още екомерки има в Швеция (83%), Кипър (82%) и Испания (78%), както и в Румъния (76%).
На ниво ЕС има изготвени различни директиви, целящи опазване на околната среда – за управление на отпадъците, за замърсяването на водите и атмосферата. Разработена е и схема за търговия с вредни емисии, която ще бъде променена след срещата за климата в Париж в края на 2015 година.
Преди години Брюксел лансира и идеята си за насърчаване на зелената енергия. ЕК определи целта си 20-20-20 – до 2020 година 20% от потребяваната енергия да бъде от възобновяеми източници, емисиите да бъдат намалени с 20%, а в допълнение и енергийната ефективност да се повиши с 20%.
Тогава тези цели бяха определени като прекалено амбициозни, но днес данните показват, че повечето държави са успели да се справят с това предизвикателство. Затова наред е и новото предизвикателство – емисиите въглероден диоксид, които са основната причина за глобалното затопляне, да бъдат намалени с 40% до 2030 година. За нея обаче няма определени национални цели, а ще се гледа общото намаление на ЕС.
В допълнение се приема и ново законодателство – в областта на етикетирането на електроуредите например. Така потребителите имат по-добра представа относно ефективността на уредите, които закупуват.
Част от усилията за опазване на околната среда е и зоната „Натура 2000“ - най-голямата координирана мрежа с защитени територии в световен мащаб, припомня от своя страна ЕП. „Натура 2000“ покрива около 18% от сухоземната и 6% от морската територия на ЕС.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас
преди 9 години Естествено, на българите всичко друго им е наред и затова 63% много сериозно се притесняват от недостатъчната ангажираност на ЕС с проблема за защитата на околната среда.....По цял ден седят и се притесняват... отговор Сигнализирай за неуместен коментар