По време на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 година един от приоритетите на България ще бъде противодействието на измамите с храни и заблуждаващите практики, съобщи Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
От агенцията уточняват, че работят по този приоритет още преди да се повдигне въпроса с двойствения стандарт за различните държави.
След сигнала на държавите от Вишеградската четворка, които са установили двоен стандарт в храните, България започва проучване на опита им по разпореждане от изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев.
След анализа ще бъде разработен план за действие, като се вземе предвид и спецификата на националния пазар.
Компетентните власти на страните от Вишеградската четворка са установили различия в качествените показатели на храните. Това обаче не означава, че те са опасни за потребителите.
Става дума за продукти от една и съща марка, които се продават с различни съставки в страните от Източна и Западна Европа. България като част от Европейския съюз не би следвало да се третира по различен начин от държави като Германия, Франция, Белгия и други, казват от Агенцията.
За да се направи реално сравнение за качеството на храни, предлагани в Западна Европа и България, е нужен мониторинг на продукти от една и съща марка, които се предлага от една и съща търговска верига. Ако става дума за шоколад, напитки или месни продукти, те трябва да са от един производител. В момента се уточнява кои храни ще са акцент на анализа. Той трябва да се извърши в съответните акредитирани лаборатории в България и ЕС.
Агенцията смята, че двойственият стандарт в ЕС спрямо различните държави членки трябва да бъде спрян или да бъде редуциран в максимална степен. Ние като държава ще продължаваме да настояваме да няма различия в качеството на храни под една марка, казват от БАБХ.


„Събор Кривини“ дарява всички приходи от входни такси за ремонт на храм в Долни чифлик
Какво време ни очаква в събота?
Случай на заушка е регистриран във Варна
Капитанът на националите по водна топка: Дадохме 110 % от себе си на европейското във Варна
Предстои 51-ото издание на Националната купа по шахмат „Морско конче“
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
Ваксината срещу рак на Merck и Moderna е пробивът, който чакахме
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 2
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 1
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Борсов анализатор: Стотици хора в България всеки ден инвестират в злато
Сърбия активира Механизма за гражданска защита на ЕС заради пожарите
Наглост: Точили минерална вода от Спешното, за да си пълнят басейна
Арестуваха управител на три магазина в Слънчев бряг
Задържаха бивш сръбски футболист с 1,5 тона кокаин и оръжие
преди 9 години Или ако толкова искат да се съобразяват с "националните културни особености" да ги пуснат като отделна марка и да ги отчитат по различен начин в ЕВРОСТАТ, а не да се правят на ущипани и да манипулират истинската инфлация с тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар