Кризата в БДЖ не е финансова или техническа, а преди всичко управленска. Това заявиха експерти на дискусията „Предизвикателствата пред българските железници за изход от кризата“.
Пазарният дял на железниците в България намалява, те всъщност остават без превози, коментира проф. Йордан Мирчев - бивш председател на комисията по транспорт в парламента и бивш генерален директор на БДЖ.
По думите му приходите на „БДЖ – Пътнически превози“ не покриват разходите дори за заплати, а „БДЖ – Товарни превози“ губят клиенти, които се поемат от частни превозвачи.
През последните 10 години се правеха кухи реформи, а в това време БДЖ получиха над 2 млрд. лв. субсидия, посочи той.
Йордан Мирчев коментира още, че е време да се обърне посоката на управление на субсидията.
Той посочи още, че е необходима нова национална транспортна схема за свързаност и достъпност на регионите, спиране на спада на товарни и пътнически превози и ръст на приходите, рециклиране на вагоните в български предприятия, възстановяване на контейнерния влак Солун – София.
Сега, по думите му, железниците са откъснати от обществото, пътниците и икономиката.
„В цяла Европа железниците се развиват с държавна подкрепа, не може без финансиране от страна на държавата. Без ясни мерки и измерими резултати обаче не е разумно да се наливат публични средства в този сектор“, коментира и транспортният министър Христо Алексиев.
По думите му мерките трябва да са устойчиви и да се реализират за 5-годишен период, за да има резултат.
Той коментира, че две седмици, след като бе сменено ръководството на БДЖ, графикът за движение на влаковете се изпълнява над 90% с по-добра организация на подвижния състав, при доскорошни 70%.
Нямаме отношение към клиентите, а товарните превози са стигнали дъното, констатира и Георги Друмев – новият директор на „Холдинг БДЖ“.
По една трета от трасето е възможно влаковете да се движат с проектна скорост, а по останалата част от мрежата те се движат с по-ниска скорост, стана ясно от изявление на новия директор на НКЖИ Красимир Папукчийски.
Той допълни, че през 2016 г. приходите на компанията от инфраструктурни такси са 57 млн. лв. заради спада на пътници и товари.
Транспортният министър поиска равнопоставеност на автомобилните и жп превозвачите при ползването на инфраструктурата.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
Джулия Робъртс и Дани Модър са все така неразделни след 24 години брак
Левски стартира в Шампионската лига с равенство срещу Борац
Ковчегът на Али Хаменей пристигна в свещения град Наджаф