Мобилните оператори ще се опитат да се възползват от всички законодателни възможности, които защитават техните права относно предстоящото през юни 2017 г. отпадане на роуминга в рамките на Европейския съюз (ЕС). Това каза председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков пред БНТ.
„Това е една спечелена 10-годишна борба за потребителите. След отпадането на роуминга всеки наш разговор в чужбина ще се таксува като национален“, обясни Божков.
Той отбеляза, че телекомите не са съвсем доволни от предстоящата промяна. „Отпадането на цените на роуминг не е свързано с националните цени. Може да има повишаване на места, но има регулативни механизми, които да бъдат задействани. Освен това роумингът отпада и за мобилните данни“, посочи още председателят на КРС.
"Роумингът отпада за всичко, включително и за интернет, няма да е безплатен, но няма да има надценка. Ако имаме безплатни мобилни данни в България, значи и в чужбина ще имаме. Нашият оператор даже ще е длъжен да ни предупреди, ако безплатния интернет свършва и колко ще бъдем таксувани в чужбина", добави Божков.
Той коментира и темата с различното таксуване на SMS-ите, написани на кирилица и латиница, като по думите му казусът излишно се преекспонира.
По думите му проблемът с различното таксуване на SMS-ите е факт, но въпросът не е регулаторен. Има стандарти, според които основата е латиницата, а другите азбуки се таксуват като 16 бита, а не както при латиница - 7, обясни той
Съществува елемент на несправедливост, но това са стандатрите, обръщали сме се към Европейската комисия (ЕК), но няма ответна реакция. Нека не забравяме, че скоро SMS-ите ще станат безплатни, допълни Божков.
Той поясни, че няма нарушения от страна на операторите.
„Това е изкуствено създаден проблем, на интернет страницата на операторите има информация за това кои знаци как се таксуват. Темата със SMS-ите се преекспонира“, заключи председателят на КРС.


Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него
Отбелязваме 149 години от Шипченската епопея
Черно море постигна първа победа за сезона
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Бури и проливни дъждове причиниха щети в Германия
Помирението е далеч: Хари се връща в родината, ни вопъл от Уилям
След атаката с меч в шведско училище: най-малко един загинал и трима ранени
Днес отбелязваме 149 години от Шипченската епопея
преди 9 години Тази разпоредба е пълна кретения. Има страшно много неща, които не са домислени и просто така са решени. Хубаво е, че падат цените за клиентите. Операторите продължават обаче да се разплащат помежду си. Хайде сега си представете някой с неограничени разговори калъв трафик може да направи? Всичко това предразполага към измами и целенасочени атаки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Колко скоро ще станат безплатни СМС-ите ?! Този защо само за роуминг мисли, ако може въобще да мисли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако ти каже че се използва UTF-8 кодиране на SMS-ите ще е по-лесно ли ? Съмнявам се. Това не означава нищо за никого. Нито алтернативата: използване на т.н. narrow character sets. ISO-8859-5 или windows-1251. И определено няма да изясни "за" и "против" на двата подхода. Само ще кажа че със стартирането на GSM услугите в България старите "feature" телефони кодираха кирилицата с windows-1251. Верно работеше със 140 символа. Но вероятността телефона ти да не я разбере и да получиш странни символи вместо SMS беше голяма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Има стандарти, според които основата е латиницата, а другите азбуки се таксуват като 16 бита, а не както при латиница - 7, обясни той" Ето това е експерт. Просто нямам думи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар