Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи санкция на производителя на майонеза „Олинеза“ (Костинброд) в размер на почти 254 хил. лева за заблуждаваща реклама. Регулаторът е сезиран от конкурент на компанията – „Консул“, производител на майонеза с марка „Краси“, става ясно от съобщението.
В искането си да провери практика на „Олинеза“ жалбоподателят е описал рекламна кампания на конкурента си чрез билбордове, на които е изписано „Вие ни познавате“ и маркер „-15%". Според „Консул“ по този начин се създава впечатлението у потребителите за намаление на цената на една опаковка с 15 на сто.
В същото време обаче от рекламния билборд не става достатъчно ясно за какъв период и какъв продукт на „Олинеза“ се отнася намалението, нито в кои търговски обекти то може да бъде ползвано. От „Консул“ твърдят в своето искане още, че не е налице действително намаление на цената на продукта, защото потребителите са го купували на различна единична цена в различните търговски обекти.
Производителят обаче е категоричен, че при рекламата на „-15%“ ясно е посочено, че става дума за доставна, а не крайна цена, както и препоръчителна крайна цена на продукта.
От КЗК обаче не са съгласни с това изложение и посочват, че обичайната практика е с подобни стикери да бъде обозначавана отстъпка в крайната цена на продуктите. По тази причина и рекламата е обявена като заблуждаваща, а костинбродското дружество – санкционирано, съобразно срока от април до август 2015 година и обхвата на рекламната си кампания.
Това е поредното действие от войната, която водят двете компании, производители на майонеза. От началото на годината "Консул" и "Олинеза" на няколко пъти внасят жалби в КЗК с взаимни обвинения за нарушаване на нормалната конкуренция на пазара.


Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Кабинетът предлага таван от 20% за увеличението на таксите за платено обучение във вузовете
Емрах Стораро получи глоба заради това, че мина с Porsche през пешеходната зона на Созопол
Учениците се връщат в обновените стаи на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" във Варна
От утре започва изплащането на осъвременените пенсии
Удар за Кремъл: Цената на руския петрол спада до нивото отпреди войната в Иран
Проучване: 95% от българските ученици използват AI, но училищата не са готови
Южна Корея планира нов фонд за приходи от изкуствен интелект
Новините в развитие
Милиардерите Порше могат да предотвратят фалита на VW
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
10 персонализирани лимузини Togg T10X са подготвени за срещата на НАТО в Турция, има и за Радев
Спипаха 26-годишен дрогиран с откраднат Mercedes край Стара Загора
5 начина да се предпазите от енергийни вампири в офиса
Европа се готви за нова гореща вълна и завръщането на тропическите нощи
Бившият началник на кадастъра във Варна ще съди настоящия и бившия министър на регионалното развитие