Министерството на здравеопазването (МЗ) предлага възможност за сключване на договори за доставка на ваксини за срок до три години с цел да се гарантира стабилност в изпълнението на националния имунизационен календар. Това е записано в проект на наредба за имунизациите в България, качена на портала за обществено обсъждане.
Досега здравното министерство договаряше ежегодно доставката на ваксини.
С предложените промени се предприемат мерки за осигуряване на ваксини за задължителни имунизации и реимунизации и преодоляване на констатираните през предходните години затруднения в навременното им доставяне, посочва се в мотивите към поправките.
Служебният министър Илко Семерджиев даде заявка, че ще се търси механизъм да се осигурят ваксини за поне три години напред още с встъпването си в длъжност.
За последния месец Министерството е подготвило промените в нормативната уредба, така че обществените поръчки за ваксините да са за по-дълъг период от време и на практика предлага по-добри условия по търговете за ваксини.
Идеята е да се подсигурят достатъчно количества от задължителните имунизации, за да не се стига до недостиг, какъвто имаше в предишните години, когато министър беше Петър Москов. Припомняме, че една от причините за проблемите с осигуряването на ваксини е неявяването на фирмите заради условията по търговете.
Чрез сключването на договори за доставка на ваксини за период до три години ще се постигне непрекъснатост в обезпечаването на страната с препарати за задължителни и целеви имунизации и реимунизации и гарантиране изпълнението на националния имунизационен календар, пише в мотивите.
С проекта Министерството на здравеопазването предлага и премахване на задължителната реимунизация с БЦЖ ваксина на 17 годишна възраст поради нейната научна необоснованост и след одобрение от Експертния съвет по белодробни болести и от Експертния консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката. Промяната ще доведе до ежегодно спестяване на финансови средства в размер на 80 хил. лв.


Бивш офицер уби и разфасова 27-годишен мъж в Съединение
Иван Портних: Имената и позициите се сменят, но най-важна е Варна
Иран заплаши с удари по България
Три супер битки допълват бойната карта на SENSHI 33
Безплатни прегледи за рак на гърдата на две места във Варна на 22 август
Иран обмисля потенциални цели в Европа, ако Тръмп ескалира войната
Уволненият министър на отбраната на Украйна призова за избори по време на война
TikTok проучва функция за изпращане на пари чрез директни съобщения
Тръмп спря митата за Канада за три дни, за да бъде постигната сделка
При Тръмп, обръщането на САЩ към Азия прави обратен завой
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Погребан от земетресение Mercedes 280 TE беше продаден 252 000 долара
Какво означава грешка P0744?
Toyota разпродаде суперколата си още преди да я покаже
МОСВ предлага 4 пъти намаляване на екотаксите за домакински уреди
Деца от Кюстендил си спретват гонки с е-тротинетки
Икономист: Програмата на Радев е "технологични острови в море от изостаналост"
Илин Димитров за "Евровизия": Целта е да покажем България в най-добрия ѝ вид