IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Румен Радев: Правителство в рамките на този парламент е малко вероятно

По Конституция задължение на президента Росен Плевнелиев е да състави служебен кабинет, заяви новоизбраният държавен глава

16:18 | 24.11.16 г. 4
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Новоизбраният президент Румен Радев смята, че шансът да бъде съставен кабинет в рамките на този парламент не е голям. Причината е, че отказът на ГЕРБ и на БСП да съставят правителство намалява шансовете за това на останалите партии в парламента. Това каза той в интервю за БНР.

Румен Радев заяви още, че не желае да прибързва да прави прогнози, но посочи, че е много трудно съставяне на правителство на малцинството без подкрепата на мнозинството и оттам, ако това не стане, следват предсрочни избори. Радев е разколебан и за евентуален програмен кабинет, тъй като не вижда обединение върху общи идеи.

В момента президентската институция е тази, която гарантира сигурност и тази сигурност се дължи на принципната позиция на президента Плевнелиев, който изхожда в своите действия строго от Конституцията, подчерта Радев. “Изхождайки от Конституцията, изрично негово е правото и задължението да състави служебен кабинет. И мисля, че размиването на отговорностите не е най-доброто решение”, заяви Радев. 

Радев изтъкна, че страната се намира в нова политическа ситуация. По думите му тя се дължи не толкова на резултатите от президентските избори, а най-вече и на странното решение на премиера Борисов да подаде оставка. Може би поради смесване на президентската институция с едни чисто парламентарни избори, може би като плод на лични емоции, допълни Радев.

Факт е обаче, че трябва да се търси решение на тази ситуация, на която сме свидетели в момента, посочи новоизбраният президент. „Има два възможни изхода. Единият е изчерпване на всички възможни консултации и връчване на мандат и намиране на решение за съставяне на кабинет в рамките на настоящия парламент. След като обаче големите играчи - ГЕРБ и БСП, явно демонстрираха, че ще откажат, шансът е в по-малките партии”, каза Радев.

Радев заяви, че е твърд привърженик на мажоритарната система, но тя крие редица рискове, а по начина, по който в момента се предлага, може да взриви политическия модел в страната и да изкриви в значителна степен вота на избирателите.

Според новоизбрания държавен глава мажоритарната система трябва да бъде въведена в България разумно. “Трябва да ползваме наистина добри практики. Мисля, че немската избирателна система е добра практика, тя е смесена. Според мен трябва да има някакъв пропорционален вот в нашата избирателна система”, каза Радев.

Що се отнася до парламента - дали може, или не може в момента да изкове нов Изборен кодекс, проблемът не е само в Изборния кодекс. Големият проблем ще дойде в районирането на страната, смята Радев. Той посочи, че районирането може да е лесно от математическа гледна точка, но приемането му от Народното събрание няма да е лесно от гледна точка на коренно различните интереси на партиите.

Новоизбраният държавен глава смята, че изработването на нова Конституция в момента не е на дневен ред. В момента на дневен ред е съставянето и приемането на един наистина работещ нов Изборен кодекс, който да отчита категоричното желание на българския народ за мажоритарен вот.

“Разбира се, ако с този нов Изборен кодекс се окаже, че парламентът не работи добре, че няма стабилност, че няма ясна перспектива за развитието на страната, тогава вече можем да мислим за нова Конституция”, обясни Радев.

Той беше категоричен, че като държавен глава няма да дели българските граждани на леви и десни и не приема определенията, които са му били давани от някои медии, че е кандидат на Москва.

Според него трябва да се търси намаляване на напрежението с Русия, тъй като растящите заплахи в геополитически план - от тероризъм и ислямски фундаментализъм, могат да бъдат решени само при взаимодействие с Русия.

България е лоялен, пълноправен член на Европейския съюз и НАТО. Това обаче не означава, че не трябва да търсим по-голямо доверие и повишаване на диалога и намаляване на напрежението с Русия. Мисля, че обстоятелствата ще ни принудят да потърсим разбирателството, посочи Румен Радев.

Основен критерий при избор на екип за Радев ще е хората да са професионалисти, които да работят безкористно за България. Ще разчита на експерти в пълния спектър на обществено-политическия живот. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 1
Иван Митев
преди 7 години
Злокобният проблем за нарастваща опасност за катастрофална криза не е от пряка работа на политици, а от прилагане на сгрешена парична система.При наличие на тази държавна грешка, (независимо как са избрани) политиците са със съдба на жертви и подсигурен провал. Доказано е, сега политиците колкото повече работят за обществен икономически растеж, толкова по-силен потенциал за множество стопански кризи се развива и съпътстващите злини са по-болезнени.Същественото за спасение от актуални злини е каква (сгрешена или подобрена) парична система се прилага.За възможен устойчив обществен просперитет е необходимо подобрение на парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
С рогата напред , нали ...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
supertrader
преди 7 години
Ролята на Русия е донякъде позитивна. Тя иска високи цени на енергоизточниците - петрола и това означава обезценка на западните валути. Проблема е че няма как да стане, защото потреблевието на петрол от Запада тепърва ще пада със спада на жизнения стандарт било то поради дефлацията или следващата я хиперинфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Спящият бик
преди 7 години
Взаимодействието с Русия зависи само и единствено от нея. Ние няма как да сме хем с Русия, хем с ЕС и НАТО, при положение, че тя е против тях?! В такъв случай се налага да следваме избора, който вече сме направили.Назад няма да се връщаме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още