През последните 7-8 години армията е системно недофинансирана и това е много по-сериозен проблем от проверките, които продължават в Министерството на отбраната. Това заяви в ефира на БНТ служебният министър на отбраната Стефан Янев.
Той припомни периода на световната икономическа криза, като посочи, че през 2008-2009 г. са отнети сериозни суми от прогнозираните бюджети на министерствата, като за армията намалението било с 40%.
"И до момента не сме се върнали на тези нива, т.е. и армията все още не получава това, което ѝ е необходимо", заяви министърът. Според него се създава само един минимум, с който грубо да се поддържат минималните способности на армията, но не може да става и дума за модернизацията ѝ.
По думите на Янев до 2014 г. усещането за сигурност в обществото не е било толкова застрашено. Модернизацията сякаш не беше толкова остър проблем тогава, смята той и добави, че след това средата за сигурност се е променила драстично заради сериозните кризи на изток – конфликтът в Украйна, и на юг – в Близкия Изток и Северна Африка.
Той припомни, че преди дни в Брюксел генералният секретар на НАТО Ян Столтенберг потвърди, че алиансът планира допълнително увеличаване на военното присъствие в региона на Черно море.
Относно резултатите от инспекциите в министерството на отбраната, служебният министър посочи, че и след откритите нарушения, проверките във ведомството продължават. Припомняме, че тази седмица бяха оповестени резултатите от доклад за търговете в министерството, констатирал недобри практики и нарушения в над 100 обществени поръчки.
"В препоръките на доклада се казваше, че целият документ трябва да бъде изпратен до прокуратурата и до Агенцията за държавен финансов контрол. По отношение на прокуратурата, от тези над 100 поръчки, вероятно има 9-10, в които има индикации за някакви нарушения, които могат да водят до съдебни или най-малкото някакви проверки на прокуратурата", поясни Янев.
Той допълни, че в други 45 обществени поръчки са открити някои процедурни нарушения, които могат да бъдат обект на проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция.
Според Янев при останалите 50 поръчки е имало открити недостатъци, които са основание да се дадат препоръки и насоки какво да се подобри в процедурите занапред.
Продължават и проверките във Военномедицинска академия и в търговските дружества към Министерството на отбраната.


Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Директори искат учебната година да започне по-рано
Застреляха бивш световен шампион по бокс пред дома му
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Румъния предприема още мерки за защита на АЕЦ заради сушата по Дунав
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Старозагорската митрополия: Молебенът за Украйна не е забраняван
ЕС праща 4 хеликоптера и два екипа в Сърбия заради пожарите
AI тревожи Америка: 52% се страхуват, 71% очакват по-малко работни места
Мелания Тръмп отново впечатли с тоалета си
преди 9 години Няма причина да им се увеличават парите. По-скоро може да им се намали числеността или залатите им. И без това никаква не я вършат. По-неефективни са дори от полицаите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар