Пловдивският административен съд потвърди глобата в размер на 1 млн. лева за електроразпределителното дружество EVN България, става ясно от публикуваното решение на сайта на съда.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Произнасянето на съда е по повод прихващането на суми по фактури, издадени от Националната електрическа компания (НЕК), което EVN България, както и останалите две ЕРП-та, извършиха в началото на миналата година. Заради тези действия регулаторът започна процедура за отнемане на лиценза на дружествата.
Тогава EVN България прихвана почти 25 млн. лева, които НЕК му дължи за задължения към обществото за изкупуване на „зелена” енергия, от насрещно плащане към държавната компания в размер на малко над 49 млн. лева.
Припомняме, че прихващането на насрещни задължения е нормална счетоводна процедура и е застъпена в Закона за задълженията и договорите. В случая обаче Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) регулира дейността и на НЕК, и на ЕРП-тата и подобно прихващане трябваше да стане с благословията на енергийния регулатор.
От Комисията обаче не подкрепиха действията на дружествата и наложиха санкции срещу ЕРП-тата в размер на по 1 млн. лева за всяко. Преди седмици председателят на ДКЕВР Светла Тодорова отчете пред депутатите, че дружествата са обжалвали имуществените санкции и делата им се намират в различен етап – за EVN България и Енерго Про те очакват произнасянето на последната инстанция, а за ЧЕЗ България се очаква произнасяне на първа инстанция в Софийския градски съд.
В своето решение Пловдивският административен съд постановява, че със своите действия EVN България е иззело правомощията на ДКЕВР да регулира отношенията си с обществения доставчик.
С прихващането са „засегнати изключително важни обществени отношения, свързани с икономическата стабилност на държавата в сферата на енергийната политика”, се казва още в решението на съда.
Свързани компании:


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие