От днес в България започва събирането на подписи за общоевропейската инициатива да има еднакво заплащане за еднакъв труд в страните от Европейския съюз, съобщиха на пресконференция в парламента участниците в общоевропейското начинание "Доходен съюз".
Инициатор е унгарската партия "Йоббик", а от българска страна в инициативата участва ВМРО-БНД, предаде БТА. Партньори са партии от Полша, Словакия, Словения, Чехия, Хърватия, Естония, Латвия, Румъния.
До май догодина трябва да бъдат събрани 1 млн. подписа от целия ЕС, съобщи депутатът от "Обединени патриоти" Юлиан Ангелов. Един от мотивите за инициативата са държавите от Източна Европа да престанат да са донор на работна ръка за големите икономики.
България трябва да събере 12 хиляди подписа в подкрепа на инициативата. Те ще се събират на хартиен носител, но ще има и електронна подписка на специален сайт, който в момента се превежда на български език.
Всички събрани подписи трябва да бъдат внесени в Европейската комисия, която да ги внесе в Европейския парламент.
След това няма да се насрочи общоевропейски референдум, а в ЕП трябва да се разискват политики в посока изравняване на заплащането за еднакъв труд, обясни Михаил Петров - главен координатор на общоевропейската инициатива за България.
Нашата инициатива си поставя една цел, но същевременно дава и програма как да се изравни заплащането в държавите от ЕС, коментира Мартон Гьонгьоши - народен представител от унгарската партия "Йоббик" и председател на Инициативния комитет на "Доходен съюз".
По думите му изравняването на заплащането няма да стане за един ден, ще са нужни десетилетия, но това изисква всеобща финансова програма и нова политика за данъците.
Вместо международни компании да се преместват в нашите държави, трябва да даваме предимство на малкия и средния бизнес, смята Гьонгьоши. Според него трябва да се промени и кохезионната политика на европейско и национално ниво, за да не отиват парите за безполезни проекти или да изчезват по корупционни канали.


Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
Емил Дечев с коментар за полетите на Пеевски и Атанасова
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Съдът разреши на Льо Пен да участва на изборите за президент на Франция
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Урея при напукани пети и мазоли
Рецептата Dnes: Особуко по милански
Исторически ден: Две държавни медии, близки до Орбан, замлъкнаха
Украйна е готова на безусловно прекратяване на огъня с Русия