ВиК дружествата вече имат заявки за поскъпване на водата с 30 на сто от догодина. София, Пловдив и Благоевград водят класацията, съобщава bTV.
В Хасково са поискали само 10% поскъпване, но там и сега водата е сред най-скъпите, а догодина може да гони 3,30 лв. за кубик.
По закон цената на водата в различните региони се съобразява с нивото на доходите. Има и психологическа граница на увеличението, която хората трудно биха приели.
Например във Враца водата и сега е скъпа, сравнено със средните доходи, а местното ВиК иска 23% увеличение от догодина.
Зад поисканото поскъпване стоят 5-годишни планове на дружествата с обещания за инвестиции в по-чиста вода и намаляване на загубите. Това не са първите подобни планове, а течовете продължават. Затова и в столицата потребителите недоволстват.
Според държавния регулатор ежегодното поскъпване на водата е неизбежно, но стъпката няма да е повече от 10 на сто.
Предложенията за нови цени на ВиК-дружествата за регулаторния период 2017-2021 година бяха обсъдени на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Комисията няма да допусне рязко повишаване на цената на ВиК-услугите. Ще търсим балансирани решения и ще отчитаме не само исканията на ВиК-операторите, но и възможностите на потребителите да ползват услугите, заяви пред журналисти Иван Иванов, председател на КЕВР, цитиран от БТА.
Голяма част от бизнесплановете и ценовите предложения на ВиК-дружествата са върнати на вносителите поради недостатъчна обосновка и липсата на яснота за начина на осигуряване на инвестиции, допълват от КЕВР
Окончателните решения по тях ще бъдат публикувани след закритото заседание на КЕВР на 31 октомври.
* Допълнена към 17.05 часа с коментара на Иван Иванов


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Невероятен епизод от Втората световна война: Брадва срещу нацистки танк
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
преди 9 години Значи за 10 години поскъпването на водата ще е 100%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар