Към края на юни компаниите са погасили над 500 кредита по двете програми за целево финансиране на малки и средни предприятия и земеделски производители на Българска банка за развитие (ББР), съобщиха от банката. Общият размер на погасените заеми е близо 77 млн. лв.
Към 30 юни 2010 г. селскостопанските производители са погасили 396 заема на стойност над 45 млн. лв. По програмата за оборотно и инвестиционно финансиране на малки и средни предприятия (МСП) фирмите са върнали 106 кредита на обща стойност 31,8 млн. лв. За периода януари-юни 2010 г. банките-партньори на ББР са договорили нови 291 кредита и по двете кредитни линии в размер на 51,6 млн. лв.
Броят на активните кредити по двете програми в края на юни е 1090, а стойността им е близо 430 млн. лв. Данните на финансовата институция сочат, че в края на полугодието търговските банки са предоставили на бизнеса 99,8%, или 374,3 млн. лв., от предоставената от Българска банка за развитие програма за оборотно и инвестиционно финансиране на МСП.
Свободният ресурс по кредитните линии на ББР, с който разполагат търговските банки за договаряне на нови заеми, е 60,3 млн. лв. От тях близо 30 млн. лв. са за оборотно и инвестиционно финансиране на малки и средни предприятия, а останалите 30,3 млн. лв. - за целево финансиране на земеделски производители.
През 2009 г. ББР предостави финансов ресурс от 455 млн. лв. на търговските банки на револвиращ принцип за срок от 5 до 10 години.


Център „Домашни грижи“ към БЧК – Варна отбелязва днес 20 години с тържество
Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Започва изплащането на осъвременените пенсии
Мирчев пита: Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган договора с "Боташ"?
Вирусолог за бактериите по морето: Най-застрашени са хората с отслабена имунна система
Sony казва сбогом на дисковете за PlayStation. Какво губят геймърите?
Имотните сделки спадат рязко след спекулата покрай еврото, ипотеките растат
Maersk и Hapag-Lloyd обмислят завръщане по маршрута през Червено море
Защо Volkswagen има проблем — и каква може да е следващата стъпка
Как Испания изпревари Южна Корея, без да разчита на изкуствения интелект
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Керемедчиев: Замразяването на договора с "Боташ" е признание, че е неизгоден за нас
В планините е ясно, слънчево и тихо, чудесно за туризъм
Говори свидетел за трагедията с АТВ в Слънчев бряг
Каспаров: Краят на войната в Украйна ще означава край на режима на Путин