Четири от всеки пет тийнейджъри в България на възраст от 9 до 16 години ползват интернет ежедневно, което ни нарежда на първо място в Европейския съюз (ЕС), заедно с Швеция.
Това показва проучване на Европейския съюз (ЕС) и Лондонското училище по икономика, проведено сред 23 420 младежи от 25 европейски страни и посветено на рисковете и безопасността на тийнейджърите в интернет.
От резултатите става ясно, че тийнейджърите в България и Швеция си поделят първо място по честота на влизане в интернет. И в двете страни 83% от младежите на възраст между 9 и 16 години са заявили, че използват интернет всеки ден или почти всеки ден.
Активни посетители на глобалната мрежа са и децата в Естония и Холандия, които заемат трето и четвърто място. В същото време Турция е последна – там само една трета, или 31% от анкетираните тийнейджъри, са заявили, че влизат в интернет всеки ден.
На дъното на класацията се намират още Германия, Ирландия и Австрия, където половината от децата заявяват, че използват интернет ежедневно.
Въпреки честото си присъствие в мрежата обаче българските тийнейджъри заемат едно от последните места по наличието на профил или регистрация в някаква социална мрежа. Проучването на ЕС показва, че 51% от всички анкетирани тийнейджъри в България имат профил в социална мрежа, което ни нарежда на 20-то място сред 23 класирани държави.
Средното ниво за ЕС е 57%, като Турция и Румъния са на последно място, защото там 47% от интервюираните тийнейджъри имат регистрации в социални мрежи. На първо място е Холандия със 78%, следвана от Словения със 76% и Латвия със 75%.
Оказва се още, че българските тинейджъри са с най-малко на брой контакти в социалните мрежи, заедно с тези в Румъния, Германия и Финландия. Общо 52% от тях са заявили, че имат по-малко от 10 контакти в социалните мрежи, а при други 35% броят им варира между 11 и 50.
Румънските тийнейджъри са с най-малобройни онлайн контакти в социалните мрежи като цяло, като цели 65% от тях съобщават, че броят им е по-малък от десет.
Унгария, Великобритания и Белгия са страните, където тийнейджърите са с най-много приятели в социалните мрежи, като в Унгария 32% от младежите са обявили, че имат между 101 и 300 контакти.
21% от най-младите интернет потребители в България признават, че са попадали на материали със сексуално съдържание в интернет – снимки или видеоклипове, но само една пета от тях са заявили, че това ги е смутило по някакъв начин.
От проучването става ясно също, че 5% от българските тийнейджъри са пострадали по някакъв начин в мрежата от компютърен вирус, смущаващо съдържание или общуване със съмнителни хора.
Общо 38% от българските тийнейджъри виждат в глобалната мрежа източник на потенциални заплахи за децата на тяхната възраст, което обаче ни нарежда сред страните, където тийнейджърите са най-малко притеснени от съдържанието в интернет. Тийнейджърите в други страни са по-предпазливи към рисковете в интернет, начело с Дания и Испания, където над 90% от децата признават, че в мрежата има съдържание, което е неподходящо за тяхната възраст.
Целта на проучването на ЕС е да събере информация за опита на децата в интернет, като се фокусира над техните основни интереси, дейности, причини да го използват, рискове и безопасност.


Фондация „Стилиян Петров“ ще дари медицинска апаратура на онкологичен център в Бургас
Спипаха варненец с 1,69 промила на АМ "Хемус"
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Кабинетът предлага таван от 20% за увеличението на таксите за платено обучение във вузовете
Емрах Стораро получи глоба заради това, че мина с Porsche през пешеходната зона на Созопол
Субран от Allianz се съмнява в европейския AI дивидент
Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове? Попитахме експертите
Amundi очаква европейската индустрия да използва AI бума
Goldman очаква йена на 165 за долар до 12 месеца
Удар за Кремъл: Цената на руския петрол спада до нивото отпреди войната в Иран
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Когато спестяването вече не е достатъчно: депозитът или активното управление на капитала?
Калин Стоянов с нови данни към сигнала за „PNR-gate“
АПИ въвежда промени за безопасността на трафика към Гърция
Предимно слънчево ще е утре, морската вода е около 26 градуса