Цената на петрола започна седмицата с ръст и се покачва за втори пореден ден на фона на гражданските размирици в Египет, които породиха опасения, че доставките на суров петрол от Близкия изток ще бъдат нарушени.
Петролът сорт брент се търгуваше срещу близо 100 долара за барел по време на електронната търговия на Лондонската петролна борса днес, отбелязвайки най-високите си ценови нива за последните 28 месеца, предава Bloomberg.
Повод за това дадоха антиправителствените протести в Кайро, които породиха опасения, че безредиците в Египет могат да доведат до размирици и в страните износителки на петрол от Близкия изток.
Цената на брента с доставка през март се вдигна за малко до 99,97 долара за барел в днешната електронна сесия в Лондон, след като десетки хиляди протестанти се включиха в демонстрациите срещу управлението на египетския президент Хосни Мубарак, което продължава през последните 30 години.
Към 9:00 ч. българско време брентът ограничи поскъпването си с 0,1% до 99,49 долара за барел.
За последно цената на този сорт петрол е бола над 100 долара за барел през октомври 2008 г.
Междувременно американският лек суров петрол се повишава с 0,5% до 89,76 долара за барел, след като на 28 януари цената му се вдигна рязко с 4,3 на сто.
От началото на януари цената на американския лек суров петрол се е понижила с 2%, което е първия й спад на месечна база за последните пет месеца.


EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Наемането в САЩ рязко се забавя
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Слънчево и горещо, възможни са превалявания
Русия е шпионирала ядрени съоръжения на НАТО с дронове