Общината е готова с проекта за канализация на селищата от район "Кремиковци" и кандидатства за финансирането му по оперативна програма (ОП) "Околна среда" съобщи днес пред комисията по инженерна инфраструктура в Столичния общински съвет заместник-кметът Ирина Савина.
Предвижда се всички селища от района без кв. "Враждебна", заедно със селата Казичане и Кривина да имат обща канализационна мрежа и пречиствателна станция на река Лесновска, посочи Савина, цитирана от БТА.
Вече са подготвени терените за отчуждаване. Проектът, който е с индикативна стойност близо 200 млн. лева, е разделен на четири части и сега се кандидатства за финансиране на строителството на отвеждащите колектори поради ограничение във финансирането до 50 млн. лв. по този вид проекти по ОП „Околна среда“.
Готов е проектът за канализацията на град Нови Искър, селата Световрачане, Чепинци и Негован, като отпадните води от тях ще се отвеждат към пречиствателната станция "Кубратово", информира зам.-кметът на Столична община.
До края на 2011 година ще е готов и проектът за канализацията на град Банкя. По думите на Савина местностите в София, които са без канализация, са включени в бизнес програмата на "Софийска вода" за 2011-2012 година.
Седем малки водно-електрически централи (мини ВЕЦ) ще се изграждат по водопроводната мрежа на столицата, като сега проектите са на етап подробен устройствен план, отбеляза още Ирина Савина,
Идеята е малките ВЕЦ с обща инсталационна мощност малко над 6 мегавата да произвеждат енергия посредством движението на водата по напорните тръбопроводи. Предвидените места са "Бистрица 1", "Бистрица 2", "Бояна 1", "Симеоново", "Модерно предградие", "Колежа", "Коньовица".


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония