Федералната агенция за жилищно финансиране (The Federal Housing Finance Agency) в САЩ е завела искове срещу 17 американски и чуждестранни банки на стойност общо 196 млрд. долара. Финансовите институции трябва да възстановят средствата на ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac, които са натрупали загуби заради инвестиции в ценни книжа, обезпечени с ипотеки, пише Bloomberg.
В обвинението на агенцията е записано, че банките са подали невярна информация, с което са подвели инвеститорите в качеството на инструментите. “Кредитите са имали различни и много по-рискови характеристики”, посочва ищецът.
Агенцията е завела искове срещу JPMorgan, Bank of Americа, Citigroup, Goldman Sachs Group, Merrill Lynch, Barclays, Nomura Holdings, HSBC Holdings, Societe Generale, Credit Suisse, Deutsche Bank, First Horizon National, Ally Financial, Countrywide Financial, General Electric, Morgan Stanley и Royal Bank of Scotland Group.
Fannie Mae и Freddie Mac оперират под държавна опека от 2008 г., тъй като заради “токсичните” си инвестиции почти изпаднаха в несъстоятелност.
Федералната агенция за жилищно финансиране посочва, че Fannie Mae и Freddie Mac са купили ипотечни инвестиционни инструменти за 6 млрд. долара от Bank of America, за 24,8 млрд. долара от Merrill Lynch, за 26,6 млрд. долара от Countrywide, за 33 млрд. долара от JPMorgan, за 30,4 млрд. долара от Royal Bank of Scotland, за 14,2 млрд. долара от Deutsche Bank, за 14,1 млрд. долара от Credit Suisse, за 11,1 млрд. долара от Goldman Sachs, за 10,6 млрд. долара от Morgan Stanley, за 6,2 млрд. долара от HSBC, за 6 млрд. долара от Ally, за 4,9 млрд. долара от Barclays, за 3,5 млрд. долара от Citigroup, за 2 млрд. долара от Nomura, за 1,3 млрд. долара от Societe Generale, за 883 млн. долара от First Horizon и за 549 млн. долара от GE.
За намеренията агенцията за жилищно финансиране да съди банки първи съобщи The New York Times. Засега от повечето обвинени банки отказват коментар.


Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Келлог: Мирното споразумение за Украйна е много близо
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава