Volkswagen ще купи дял от 19,9 на сто от японската компания Suzuki Motor за 2,5 млрд. долара, като Suzuki ще използва половината от тази сума, за да купи от своя страна акции в немския производител на автомобили, съобщи Ройтерс.
Акциите на Suzuki скочиха с 3,5 на сто на фона на рязък спад при останалите японски производители на автомобили.
През последната половин година от ръководството на Volkswagen са заявявали, че Suzuki представлява интерес предвид опита си в производството на малки коли, които са важен сегмент при конкуренцията за развиващите се пазари.
За Suzuki пък ще бъде от полза да има партньор като Volkswagen за инвестиции в зелени технологии, коментират анализатори на сектора.
Новината за алианса между Volkswagen и Suzuki идва едва дни, след като PSA Peugeot Citroen и Mitsubishi Motors обявиха, че проучват възможностите за задълбочаване на връзките си, които досега се ограничаваха до партньорство в проекти.
Преди година Suzuki купи обратно дела от 20 на сто, който беше собственост на General Motors.
За първите шест месеца на 2009 г. Volkswagen има продажби на 3,265 млн. превозни средства, а Suzuki – на 1,15 млн., или общо 4,415 млн. превозни средства. За сравнение най-големият производител в света в момента – Toyota, е продал 3,564 млн.
За разлика от евентуалното комбиниране на PSA и Mitsubishi Motors, което мнозина виждат като съюз на слабите, Volkswagen и Suzuki се нареждат сред най-силните производители на автомобили заради големите си експозиции съответно към китайския и индийския пазар.


Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Директори искат учебната година да започне по-рано
Застреляха бивш световен шампион по бокс пред дома му
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Румъния предприема още мерки за защита на АЕЦ заради сушата по Дунав
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Трикове за отслабване след 30 и 40 години
Старозагорската митрополия: Молебенът за Украйна не е забраняван
ЕС праща 4 хеликоптера и два екипа в Сърбия заради пожарите
AI тревожи Америка: 52% се страхуват, 71% очакват по-малко работни места