IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Летище Бургас предлага учредяването на регионален фонд за развитие на въздушните връзки

Летището иска да удължи туристическия сезон и да подкрепя развитието на целогодишен туризъм, според Елена Иванова от Съюза на собствениците в Слънчев бряг

08:45 | 30.05.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Летище Бургас предлага да се учреди регионален  фонд за развитие на въздушните връзки за развитието на туристическия потенциал по цялото Южно Черноморие. Една от целите е удължаването на туристическия сезон в региона чрез развитие на целогодишен туризъм и осигуряване на подкрепа за откриване на редовни въздушни линии на авиокомпании от и до Бургас.

Това съобщи за БТА  Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.

Тя информира, че по инициатива на ръководството на Летище Бургас се е състояла среща с хотелиери, на която е било представено и обсъдено предложението за учредяването на фонда. Предлага се той да обхване четири общини - Бургас, Несебър, Поморие и Созопол. 

Съюзът на собствениците в Слънчев бряг подкрепя тази инициатива, тъй като крайната цел е стимулиране на икономиката в целия Югоизточен регион чрез ефективното сътрудничество между институциите, общините и туристическия бранш. 

Според Иванова сред другите основни проблеми, които трябва да намерят решение, са липсата на единно управление на националните курорти, липсата на инфраструктурни проекти по реновиране и поддържане на инфраструктурата в "Слънчев бряг" и региона, липсата на четирилентов път от Летище Бургас до курорта "Слънчев бряг", проблемът с многобройните незаконни временни обекти, проблемът със законодателните и нормативни актове, които не съответстват на реалната среда и нуждите на сектора, недостатъчната ефективна реклама на туристическия ни продукт и не на последно място липсата на квалифицирани кадри в сферата на туризма.

Секторът търси възможности за  удължаване престоя на сезонните чуждестранни работници у нас. Засега срокът е 90 дни, а той е крайно недостатъчен, коментира Иванова. Продължителността на летния сезон по нашето Черноморие е около 5 месеца - от май до септември включително. Това означава, че ако ние наемем чуждестранни граждани от началото на май, то точно в пика на сезона - юли и август, оставаме без персонал, коментира тя.

Според действащата наредба чужденци от страни извън Европейския съюз (ЕС) могат да пребивават до 90 дни като сезонни работници без разрешение за работа и само с регистрация в Агенцията по заетостта. Мярката беше приета през миналата година, за да компенсира недостига на работна ръка в туристическия сектор. На тази база и  след консултации с ръководството на Агенцията по заетостта в Бургас браншът е възобновил контактите си с няколко украински университета, за да привлича украински студенти на летни стажове на територията на Слънчев бряг. 

И за това обаче има нормативни пречки, посочи Иванова. Оказва се, че заетостта на студенти, уредена от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, е единствено в случаите, в които чужденците учат в български висши учебни заведения. В Закона не е изрично уредено как студенти от държави извън ЕС и учещи в чуждестранни висши учебни заведения биха могли да изкарат студентски стажове през летния сезон на територията на туристически обекти в България, така както е в останалите европейски държави, заяви Иванова. 

Съюзът на собствениците в Слънчев бряг е категорично против всякакво разполагане на каквито и да било търговски обекти на територията на плажовете на националните курорти. Нашето предложение е на около 200 метра от плажовете да има единствено обособени обекти, където да се предлагат само вода, безалкохолни напитки, кафе, сладолед и плажни коктейли, посочи тя. 

Настояваме за цялостно премахване на търговските обекти, разположени на границата между плажната ивица и крайбрежната алея, тъй като те закриват изгледа към морето. Никъде в Европа, а и в дестинации като Турция, Египет и други, няма плажни ивици, върху които да са разположени ресторанти, магазини. Безспорно е, че туристите посещават нашата страна заради морето и плажа, а не заради "бараките" върху него, каза Иванова.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:48 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още