Британската банка Barclays води дискусии с регулаторите и с компаниите от сектора на финансовите технологии за вкарване „в играта“ на криптовалути като биткойн. Това съобщи пред американската телевизия CNBC Ашок Васуани, главният изпълнителен директор на банката за Великобритания.
По думите му представители на банката са се срещали с британската Служба за финансово управление (FCA) и са обсъждали как биткойн да се направи по-сигурен.
„Говорихме с няколко финтех компании и всъщност отидохме с тях във FCA, за да говорим как да вкараме в играта еквивалент на биткойн, не задължително биткойн, а криптовалутите“, заяви Васуани по време на конференция в Копенхаген, Дания. „Очевидно това е нова ера – очевидно ера, с която трябва да сме внимателни“, допълни той.
Васуани не даде подробности до каква степен от Barclays биха искали да се занимават с биткойн. CNBC припомня, че миналата година британската банка си партнира с приложението за плащания Circle. Стартъпът, създател на приложението, получи лиценз от FCA миналата година. То позволява пращане на пари чрез съобщения и подкрепя биткойн. Barclays осигури на Circle сметка в лири, както и предостави мрежа за плащания за трансфер на пари.
Банките обикновено са много предпазливи, когато са асоциирани с компании, свързани с биткойн. Причината е, че криптовалутите имат лоша репутация, тъй като се използват за нелегални дейности в т.нар. тъмна мрежа (dark web).
Въпреки това най-голямата криптовалута – биткойн – привлича интереса на инвеститорите, а от началото на тази година е в силен подем. Макар че цените се отдръпнаха от рекордните нива през последните и макар че все още има волатилност, регулаторите започват да проявяват интерес към биткойн, което дава легитимност на дигиталната валута.
В Япония например властите позволиха на търговците да приемат биткойн, а Русия също търси начини за регулиране на криптовалутата. Властите във Великобритания обаче проявяват предпазливост.


Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Васил Велев: Може да са нужни по-болезнени мерки за свеждане на дефицита до 3%
Икономически сътресения заплашват най-уязвимите азиатски икономики
Носимите устройства с AI навлизат все повече в прогнозната медицина
Пентагонът тества украински дронове и системи за радиоелектронна борба
Книгата на Тео Бейкър Как да управляваш света, част 2
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Украйна откри модерни антизаглушаващи антени върху руски дронове "Гербер"
На ръба: 10 издайнически признака, че някой е дълбоко нещастен
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае
АИКБ: Неясни икономически критерии се оставят за бъдещ подзаконов акт