Международният валутен фонд (МВФ) повиши втори път тази година прогнозата си за икономическия ръст в Китай за 2017 г., съобщи Bloomberg. Фондът обаче предупреди, че все още са необходими дълбоки реформи, за да се избяга от експанзията, генерирана чрез трупане на дългове.
Втората по големина икономика в света ще се разшири с 6,7% през 2017 г., очаква МВФ. Прогнозата от април беше за 6,6%, а тази от януари – за 6,5 на сто.
Необичайно е фондът да ревизира прогнозите си извън фиксираните си доклади за глобалната икономика, посочва Bloomberg. Но експертите отбелязват, че силното първо тримесечие не е било изцяло отразено в предишните анализи. Заместник-управляващият директор на фонда Дейвид Липтън заяви, че Китай трябва да се възползват от сегашната си инерция, за да прокара реформи.
„Макар че някои краткосрочни рискове избледняха, прогресът по реформите трябва да се ускори, за да осигури средносрочна стабилност и за да се справи с друг риск, а именно – сегашната траектория на икономиката да доведе до рязка корекция“, казва Липтън. „Критично е да се започне сега, когато растежът е силен, а буферите – достатъчни, за да облекчат прехода“, допълва той.
Тази година Китай опроверга редица съмнения със силния ръст първото тримесечие, макар че икономистите предвиждат по-бавна експанзия през второто полугодие. Все пак се очакват да бъде постигната целта за 6,5% годишен ръст.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Михаела Маринова пръска чар от плажа
ЦСКА с тежка загуба в Крит, ОФИ взе сериозен аванс
Кризата на политическата легитимност: Федоров, Зеленски и дилемата на изборите в Украйна
Полезни храни за здрава и блестяща кожа
Луис Хамилтън демонстрира близостта си с Ким Кардашян
преди 9 години Очакваният икономически ръст не може да помогне за стопанското спасение на Китай.Сега Китай страда от (за националното им стопанство) вреден модел на парична политика. При тази държавна грешка (и достатъчно време) стопанството на Китай е с подсигуряван крах.За Китай възможностите са: 1) При запазване на вредния модел на тяхна парична политика щетите за Китай се уголемяват и (при достатъчно време) провалът му е обществено признат. 2) При усъвършенствуване на сегашния, т. е. при прилагане на (за тяхното устойчивото развитие) полезен модел на парична политика Китай е с подсигуряван траен просперитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар