Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) призова държавите членки да удвоят усилията си за насърчаване на растежа, като предупреди, че световната икономика е изправена пред различни перспективи и месеци на нестабилност на валутните курсове.
В своята оценка на тенденциите, която предшества насрочената за следващата седмица среща на Г20 в Бризбейн, базираната в Париж организация призова за различна комбинация от фискална политика, парична политика и структурни реформи за повишаване на търсенето в краткосрочен план. Според ОИСР по този начин може да се подобри и по-дългосрочната перспектива за просперитет, предава Financial Times (FT).
Според организацията правителствата трябва да забавят усилията за намаляване на държавния дълг, което е единият крак на "трикрако столче", за да се подобри растежа.
Очертавайки прогнози за растежа, подобни на тези на Международния валутен фонд от миналия месец, ОИСР прогнозира световната икономика да нарасне с 3,3 на сто през тази година и с 3,9 на сто през 2016 г. Според експертите обаче съществува все по-голям риск от стагнация в еврозоната.
Очакваното покачване на лихвените проценти в САЩ в някакъв момент през следващата година, съчетано с разхлабването на политиката в Япония и Европа, "е сигурно, че ще доведе до смущения" според Катрин Ман, новият главен икономист на ОИСР.
"Няма съмнение, че ще има по-сериозна нестабилност и волатилност на валутните курсове и в развиващите се икономики, тъй като инвеститорите препозиционират портфейлите си", заяви тя.
Ман добави, че на фона на тези потенциално трудни обстоятелства САЩ показва стабилно възстановяване, докато Япония, еврозоната и някои нововъзникващи пазари изостават. По думите ѝ правителствата трябва да използват наличното време за промяна на фискалната и паричната политика и осъществяване на нужните структурни реформи.
В интервю за FT в навечерието на публикуването на доклада на ОИСР, тя каза: "Паричната политика, фискалната политика и структурните реформи са трите крака на едно столче и ние се нуждаем от трите крака, за да сме стабилни".
ОИСР обикновено настоятелно призовава правителствата да намаляват държавните си задължения. Въпреки това Ман посочи, че един по-гъвкав подход е оправдан, за да се засили доверието, за което по думите ѝ е възможно дори използването на фискални стимули.
"Ние сме в позиция, в която рискът от забавения растеж означава, че трябва да се предприемат всички налични решения, особено в Европа", каза тя, призовавайки Германия да увеличи публичните инвестиции. Според Катрин Ман други страни, в това число Франция и Италия, не бива да намаляват техните дефицити твърде бързо.
"Ситуацията в Европа е деликатна. Глобалната икономика е по-стабилна, но тя не може да се счита за здрава, ако Европа не е част от уравнението", коментира главният икономист на ОИСР.


Руски самолет с хуманитарна мисия премина през България към Сърбия
Един от най-старите радиооркестри в Европа ще гостува за първи път във Варна
23 водни бази работят по морето, нови изисквания влизат в сила от догодина
Трима мъже се удавиха на Крапец
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Бизнесът има интерес децата да имат защита срещу дизайна на социалните мрежи
Енергийните източници и транспортът формират половината от инфлацията у нас
Китай значително разширява морското си присъствие източно от Тайван
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Туристка плати 708 евро за бунгало със счупена мивка и мухлясал матрак в Приморско
Издирват 61-годишния Дончо Костадинов от село Мусачево
София поиска от БНТ оценките и мотивите за „Евровизия 2027“
Съдът окончателно оправда столичният зам.-кмет Николай Неделков
8 от 10 българи обмислят внимателно дали имат нужда от нов телефон, преди да пристъпят към покупка
преди 11 години От ОСИР казват, че трябва да взимаме дълг и да харчим, подобно на хамериканците, за да е добре работата? ГОЛеми експерти. Мисля, че ББ ще последва съвета им :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар