Представянето на германските акции надминава това на останалите компании на фондовите пазари в цял свят през 2015 г., пише Bloomberg. Инвеститорите залагат на още по-голям ръст през следващата година.
Индексът DAX счупи 27 рекорда тази година, преди да изпадне в два мечи пазара впоследствие. И все пак той е напът да приключи годината с ръст от 11 на сто, надминавайки общоевропейския бенчмарк Stoxx Europe 600 и световния MSCI All Country World Index.
Стратезите прогнозират, че германският бенчмарк ще продължи възхода си през 2016 г., тъй като компаниите ще се възползват от ниските цени на петрола и слабото евро. Въпреки че износителите получиха известен тласък от количествените улеснения на Европейската централна банка и спада на китайските акции, скандалът около Volkswagen AG унищожи около 368 млрд. долара от пазарната капитализация на германските фирми.
"Това беше много добра година, ако сте били дисциплинирани и сте се придържали към инвестиционните си линии", каза Майкъл Войшнек, ръководител на фонда за управление на акции Lampe Asset Management. "Петролът и еврото подкрепят растежа. Може да видим още една добра година за DAX през 2016 г.".
На този фон някои инвеститори се опасяват, че зависимостта на германските фирми от световните пазари ще ги изложи по-сериозно към забавяне на дейността. Сред възможните причини са по-слабият от очакванията ръст в САЩ или влошаване на китайската икономика, казва Майкъл Каплер, мениджър на акции в Mittelbrandenburgische Sparkasse. Двете страни са сред най-големите търговски партньори на Германия.
"Ако растежът на световната икономика се забавя, то тогава лесно бихте могли да видите DAX на около 9 000 пункта или дори по-надолу", каза той по телефона от Потсдам, Германия. "Не съм съвсем сигурен дали това е средата, в която трябва да правите големи залози на акции. Очаквам да видим волатилността, която отчетохме тази година, и през 2016 г., а може би и през 2017 г.".


Морето се превръща в бързовар: Варна остана без зими
Денков: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да ограничат опозицията така, както ПБ
Петър Петров за ПБ: Диктатура без прецедент, управляващите ограничават опозицията
Основната депутатска заплата вече е 4236 евро
Община Варна сезира полицията и прокуратурата за умишлено разпиляване на боклук
ЕС бърза да финализира търговско споразумение със САЩ заради митата на Тръмп
MST Marquee разчита на обръщане на търсенето на LNG към Австралия
Огромен пожар в Калифорния предизвиква евакуации и затвори училища
Путин ще преговаря със Си Дзинпин за газопровода „Силата на Сибир 2“
Н. Мартинов: "Един фъстък повече" е формулата за компании за милиарди
Танк с V12: Новият Mercedes S 680 Guard идва с максимална защита
Сърцето на машината: Защо правилното моторно масло е критично за вашия мотоциклет
Блогър ще плати 300 000 долара за критика срещу BYD
Историческа марка се завръща с премиум SUV
Тайните екстри в стъргалката за лед на Skoda
ПП: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да ограничат по такъв начин опозицията
Дара: Трябваше ми много време, за да простя на народа си за хейта
В Испания разследват бивш премиер за корупция
Драганов предлага Слънчака за Евровизия: Има 400 000 легла, нужна е зала с 10 000 места
Пеканов категоричен: Няма да допуснем поскъпване на водата тази година