Само 34% от българите имат основни дигитални умения, каза Гергана Паси, основател и президент на Дигиталната национална коалиция, цитирана от БТА.
Тя участва в дискусия на тема "Бъдещето е дигитално. Готови ли сме да го посрещнем?", част от ежегодната Научна конференция, организирана от Русенския университет и Съюза на учените-Русе.
Според Паси 66% от българите нямат базисни дигитални умения. Това включва възможността да изпращат имейли, да използват различни инструменти, да инсталират различни смарт уреди.
"Ние имаме много работа, за да не се превърне това в бариера за икономическото развитие на страната", каза Паси.
По думите й все още не сме готови за дигиталното бъдеще. В рамките на Европа България е сред страните, които имат най-голяма "пропаст" в дигиталните умения на отделни социални групи.
Според Паси е необходим набор от усилия, припознати като политика и на държавно, и на общинско ниво. Инфраструктурно България стои добре, но все още има много слабо населени места, където интернет покритието не е на необходимото ниво.
Паси каза още, че учителите и университетските преподаватели са много важно свързващо звено. Идеята е технологиите да навлязат във всички учебни предмети, така че децата, когато влизат в училище, да не виждат един свят, който им е изцяло чужд и скучен.
Тя информира, че Дигиталната национална коалиция стартира за втора година проекта "Бъдещото е код". Той има за цел бизнесът, който се занимава с IT, да влезе в средното училище. Вече повече от 300 учебни заведения участват в проекта, като целта е още в много ранна възраст децата да получат импулс да се развиват в областта на технологичните специалности.
"Това е сектор, в който безработицата не е позната като явление и в който заплатите са много над средната. В същия момент навсякъде по света има огромен дефицит на IT-кадри", каза Гергана Паси, цитирана от БТА.


EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Google изостава в AI надпреварата поради вътрешна бюрокрация
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Плетените шапки – най-хитовата тенденция за лято 2026
Защо Кралският флот на Обединеното кралство заменя разрушителите с дронове
Кметът на Перник и хора от страната се обединяват в помощ на Веселин Георгиев, спасителят на Сашко
5 грешки в храненето по време на лятната почивка
Защо НАТО трябва да се насочи към икономическа сигурност