Норвегия предложи мащабно разширяване на инвестициите в имоти на държавния инвестиционен фонд, съобщава Bloomberg. Осло същевременно отхвърли идеята за разширяване на вложенията на фонда в инфраструктура, допълва информационната агенция.
Горната граница на обема инвестиции в имоти на фонда ще бъде увеличена до 7 на сто от активите му от 5 на сто, което е равносилно на увеличение с около 17 млрд. долара. Имотните активи на фонда освен това се предвижда да бъдат отделени от останалия портфейл и ще бъдат включени в „съществуващата рамка за отклоненията“, посочват от правителството.
Правителството на Норвегия обаче предупреждава ръководството на фонда да се въздържа от достигане на позволените лимити за инвестиции в имоти. „Централната банка трябва да цели за постигане на по-ниска пропорция инвестиции в имоти от 7 на сто, за да избегне евентуално нарушаване на границите и последващи продажби на активи в случай на рязък, внезапен спад на цените“, посочва се в съобщението.
От около година правителството на Норвегия обмисля разширяване на инвестициите на фонда в имоти и инфраструктура, припомня информационната агенция.
Норвежкият държавен инвестиционен фонд – най-големият в света с активи за около 850 млрд. долара, увеличи през 2010 г. горната граница на инвестициите в имоти до 5 на сто от общия обем на активите му. Оттогава институцията изгради портфейл от имоти по целия свят на стойност 28 млрд. долара.
Мениджърите на фонда поискаха в края на миналата година инвестициите в инфраструктура да се увеличат до 5 на сто от активите му с цел увеличаване на възвръщаемостта, както и засилване на експозициите към сектора на имотите до 10 на сто от активите. Според правителството обаче инвестициите в инфраструктура са обект на по-сериозни регулаторни и политически рискове.


Цветлин Йовчев: Рискът за България се увеличава
Избират изпълнител на ремонта на панорамния път Варна – Златни пясъци
Трябва ли да се въведе военна подготовка в училище?
Бургас започва усилена подготовка за „Евровизия“, държавата осигурява 20 млн. евро
Трудовият пазар у нас - временно охлаждане или трайно обръщане на посоката?
Износът на украинско зърно през Черно море практически замря
Питърс от PGIM: Основният проблем на САЩ е дефицитът
Питърс от PGIM: Обратните изкупувания са капка в морето
Руските удари оставят украинските фермери с тонове непродадено зърно
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Германски производител е заплашен от милиард евро глоба
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
ОДБХ-Пазарджик иззе над 2 тона храни от бабите на пазара на Юндола
Демерджиев за полетите: Българската прокуратура да покаже за кого работи
Менталистът Лиор Сушард ще "чете мисли" в зала 1 на НДК
Пожарите продължават: Извънредно положение и евакуация в Бела Църква, Сърбия
Готвят глоби до 511 евро за тържества в столичните паркове без разрешение