Основателят на Facebook Марк Зукърбърг призова световните лидери, събрани на срещата на върха в Лима на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), да помогнат на повече хора да се съберат онлайн, тъй като според него това ще помогне да се намали неравенството в доходите и ще подобри качеството на живот на стотици милиони хора по света, предаде AP, цитирана от БТА.
Зукърбърг поиска участниците във форума да подпишат "декларация за свързаност" (с интернет) и да се ангажират да работят с компании като неговата за създаване на инфраструктура, която да позволи на повече хора да имат достъп до интернет.
Разходите за такава инфраструктура са намалели въпреки факта, че достъпът до мрежата може да насърчи научното развитие и икономическия растеж, продължи Зукърбърг.
По думите му около половината свят не може да влиза в интернет или защото няма достъп, или защото не може да си го позволи, или защото не осъзнава ползите от това. "Ако можем да свържем четирите милиарда души, които нямат връзка с интернет, можем да извадим стотици милиони от бедността", изтъкна Зукърбърг.
Мрежата, която вече има 1,79 милиарда ползватели, попадна под ожесточена критика в САЩ през последните дни, че не е успяла да спре фалшиви и погрешни информации, които според някои са повлияли на президентските избори. В изявление, качено в интернет след пристигането му днес в Лима, Зукърбърг отбеляза, че компанията му работи за отстраняване на този "относително малък обем" дезинформация в мрежата чрез различни средства, включително чрез по-лесно разпознаване на некоректна информация и докладването й.
Критиките срещу Facebook са по повод фалшиви статии, пуснати по време на кампанията на Тръмп и споделени от негови ползватели, които не проверили достоверността им.
Един от създателите на такива фалшиви сайтове, 38-годишният Пол Хорнър, обяснява пред в. "Вашингтон пост", че без да иска е помогнал за избирането на републиканеца, а всъщност целта му е била да всее смут в кампанията му.
В цифровите хроники на в. "Либерасион", които се позовават на сайта Buzzfeed US, е посочено, че Македония е станала предприятие за фалшиви статии по време на американската предизборна кампания. Най-малко 140 сайта, посветени на американската политика, са били създадени в малкото градче Велес, превърнало се в своеобразна Силициева долина. Те публикуват главно измислени статии в подкрепа на Тръмп,предназначени да бъдат споделяни във Facebook от неговите поддръжници. Целта на тези млади македонци обаче не е да бъде избран Тръмп, а да си спечелят пари с Google A, пишейки това, което американските консерватори искат да прочетат, изтъква авторът на публикацията.


Кметове на малки родопски общини с по-високи заплати от кмета на Варна
Две жени изпотрошиха вратата на хотел и кола на Златните, буйстваха и срещу полицаи
Очаква се Гюров да обяви президентската си кандидатура до дни?
Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Атанас Атанасов: Президентът да свика КСНС заради рисковете за националната сигурност
Unitree: Хуманоидните роботи ще станат масов продукт до 10 години
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
18-годишният, обвинен в нападение над непалци, остава окончателно на свобода
Двама туристи починаха в планината, смъртта им не е свързана с инциденти
Министър Шишков разкри далавери, довели до 2,5 млн. евро загуби във ВиК сектора
Мъж е с опасност за живота след инцидент с трактор
Пенсионните системи не издържат, възрастните хора са потенциал за бизнеса
преди 9 години кое?Фараона зове да му достроим пирамидес?МИ СЛЕЗНИ ПЪРВО ОТГОРЕ, ПРЕНЕСИ НЕКОЛКО КАМЪКА, ДАЙ ОРИЗ НА РАБОТИЛИТЕ ДОСЪГЪ....се ено Некой фараон да каже: требва да завладееме и южна америка. Чрез 100 милиона нови роби ше премахнеме бедността у египеД!Възмутително, цукърбъръг, възмутително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар