След безпрецедентната кибератака, която блокира десетки хиляди компютри през последните няколко дни и разстрои работата в заводи, болници, магазини и училища, властите по света се опитаха да заловят виновниците, а редица експерти предупредиха за нови удари в началото на седмицата, предава DPA.
От своя страна Microsoft разкритикува американското правителство, че съхранява софтуерни кодове, които могат да бъдат използвани от хакери, предаде Ройтерс.
Бившият директор на американското национално разузнаване Джеймс Клапър каза, че мащабите на глобалната кибератака може да се увеличат в понеделник, когато хората се върнат на работа и включат компютрите си, съобщи AP.
Клапър, който беше директор на разузнавателните служби на САЩ по времето на Барак Обама, каза, че става дума за "много, много сериозен проблем". Пред телевизия ABC той заяви, че очаква в бъдеще подобни атаки все по-често да създават проблеми.
Според Европол кибер атаката, предприета в петък, е засегнала най-малко 100 хил. организации в 150 страни. По думите на Роб Уейнрайт, директор на европейската агенция, физическите жертви за поне 200 хил. „Светът се сблъсква с растяща заплаха“, поясни той пред британския канал ITV.
По думите му вирусът е нападал повсеместно и се е разпространил много бързо, като Уейнрайт допълни, че се опасява от нови жертви в понеделник, когато хората се върнат на работа и включат компютрите си.
И според други експерти се очакват нови версии на вируса, докато размерът и икономическата стойност на вредите от петъчната атака остават неясни.


Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Украйна и съюзниците ѝ стават все по-уверени, че руската инвазия губи инерция
Пазарите в САЩ не търгуват реалността, а очакванията, визията за AI ги подкрепя
Предупреждението на Иран: Атаката срещу АЕЦ в ОАЕ е била извършена от Ирак
Кои ще станат милиардери след IPO-то на SpaceX
Куба няма много време, за да избегне американски удар
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Шокираща оферта - 260 000 евро за паркомясто
Honda показа най-екстремната Civic Type R
Citroen потвърди: 2CV се завръща като EV и ще струва 15 000 евро
Част от стълбището на Айфеловата кула бе продадено за 450 160 евро
5 идеи за семейни забавления през дългия уикенд
PR трик ли е връзката между Джей Ло и Брет Голдстин?
Мишел Пфайфър сподели сияйни снимки без грим от мечтаната ваканция
Лора Дърн събра семейството си на червения килим в Кан