Все повече сделки за инвестиция, отчетлив умерен ръст на цените и състезание за качествени имоти. Така изглежда картината на пазара на жилища в София през първото полугодие, като ситуацията става все по-динамична, съобщават от консултантската компания Адрес Недвижими имоти.
„Качествените жилища на добри цени са все по-дефицитни. Ако купувачите, водени от убеждението, че доминират пазара, имат твърде високи очаквания, може да „изпуснат” добрите предложения и да се наложи да чакат следващата вълна ново строителство да бъде финализирана”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията.
Той подчертава, че продавачите също трябва да са по-гъвкави към промените на пазара, защото от една страна има растящ недостиг на качествени апартаменти, а от друга – доста активно строителство на нови обекти. Затова и тези, които искат да продадат на добра цена, трябва да търсят баланса.
Продължаващият спад на лихвите по депозитите подхранва активността на пазара. Съхранението на парите в банка вече не се предпочита, а заради растящия пазар на наеми в София инвестицията в имот става все по-атрактивна. Заради това жилищата, купени за инвестиция в месеците март, април и май, представляват около 20% от сделките.
Ръст на започнатите нови сгради и сделки “на зелено”
Купувачите на имоти, които имат възможност да изчакат, могат да се възползват от появата на нови проекти. Според последните данни скокът на започнатите нови сгради в София е около 6 пъти повече спрямо година по-рано. Ако искат да се възползват от това, те могат да придобият жилище на по-ниска цена при по-ранния етап на проектите, коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на компанията.
Сделките на зелено през периода март-май са 15% от всички, сочат данните на агенцията.
Повечето хора, предвид продължаващата ситуация с банковите институции, и особено от началото на трудностите в Гърция, действително смятат инвестицията на зелено за по-нискорискова от съхранението на парите в банка, посочват още от компанията.
Експертите очакват, че заради кризата в Гърция сделките с имоти преди Акт 16 ще се увеличат още.
Състезание за качествени имоти
Според Богданов купувачите трябва да осъзнаят, че цените днес са изгодни, но вече са се оттласнали от дъното, а при поява на качествен имот решенията трябва да бъдат своевременни.
„Някои купувачи, открили жилището, което търсят, решават да преговарят за отстъпки. В това време обаче част от тях губят желания имот, тъй като реакцията на други е била по-бърза. След подобен пропуск купувачите преосмислят поведението си, но им отнема много повече време, докато открият друго жилище, което в достатъчна степен да отговаря на очакванията и изискванията им”, допълва той.
Така клиентите или трябва да изчакат новото предлагане, или да избират измежду имоти, които са от по-дълго време на пазара. През април и май преобладаващ е делът на продажбите, реализирани за 2 до 5 месеца - 41%, следван от дела на имотите, които са на пазара от 6 месеца до 1 година – близо 25% от всички. Това е резултат от бързо случилите се продажби на качествените жилища, които предизвикаха и бума в активността в първите месеци на 2015 г., допълва още Богданов.
Търсенето
Търсенето е основно за по-големи жилища, показват данните на агенцията. Близо 38% от реализираните сделки са за тристайни жилища, като също толкова е и делът на продадените двустайни апартаменти. Многостайните имоти са били около 5% от всички в началото на второто тримесечие, но делът им достига до 10% през месец май.
Към края на полугодието доминиращи са сделките между 50 000 и 70 000 евро – малко над 30% от всички. Около 25% е делът както на имотите между 70 000 и 100 000 евро, така и на тези между 30 000 и 50 000 евро.
При избора на локация най-важни за купувачите са транспортните решения и комуникацията на района, а едва на второ и трето място идват сигурността и обграждащата среда. По отношение на самия апартамент от основно значение са качеството на строителството и състоянието на общите части.
Интересът към центъра на София се е възвърнал – централните градски райони са вече най-желани от купувачите. Лидерът от първото полугодие на миналата година – “Люлин”, е спаднал до трето място, а втората позиция е за “Младост”, който през миналата година беше на четвърто място. Сред най-желаните квартали се нареждат още “Манастирски ливади”, “Овча купел”, “Надежда”, “Лозенец”, “Редута”, “Красно село” и “Лагера”.
Основният фактор, заради който се възвръща интересът на купувачите към по-скъпите райони, е метрото.
Цените
Цените в големите градове на страната вече започнаха да се покачват, сочат данните на компанията. Повишението е с около 6-7% спрямо година по-рано, като в недотам предпочитаните локации нивата са стабилни или демонстрират ръст от порядъка на 3-5%.
За по-отчетливи скокове на цените в цялата страна по всяка вероятност ще може да се говори едва от следващата година, при това нивата ще зависят и от появата на нови проекти, смятат от компанията.
Цени в големите градове на страната (в евро на кв. м)
|
Жилищни имоти |
Декември 2014 |
Март 2015 |
Юни 2015 |
|---|---|---|---|
|
София |
689 евро |
710 евро |
720 евро |
|
Варна |
672 евро |
685 евро |
695 евро |
|
Бургас |
488 евро |
500 евро |
510 евро |
|
Пловдив |
489 евро |
495 евро |
505 евро |
Цени по квартали в София
|
Квартал |
Q2 2014 |
Q2 2015 |
|---|---|---|
|
Център |
985 |
1065 |
|
Лозенец |
940 |
980 |
|
Младост |
795 |
820 |
|
Люлин |
600 |
620 |
|
Изток |
935 |
1020 |
|
Надежда |
615 |
640 |
|
Бояна |
790 |
835 |
|
Студентски град |
740 |
810 |
|
Света Троица |
675 |
710 |
|
Слатина |
640 |
680 |
Таблици: Адрес


Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Затварят основни улици заради мача Спартак - Левски днес във Варна
Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Гръцкият имотен пазар губи инерция: чуждите инвестиции рязко спадат
Облачно, но без валежи в планините: подходящи условия за зимен туризъм
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино
Китайски изтребители насочиха радар за управление на огъня към японски самолети
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?


преди 10 години ае брате нали видех масово нема пара кви хиляди кви чудесиии ?? А в малките градове е плачевно на Морето тука пишат Бургас ала бала е там заплата хилка само в мечтите. Има някви чорбаджии олигарси, няколко средняка в това HP в София IT Callcentara и останалото скрап ама бамбашка скрап, кой ше извади от народа некви пари кат тея цени тука в Инвестора, бегай те от как съм в тая страница нито веднъж ама нито веднъж не съм видял спад, само ръстове ми сънуват тука значи ако найстина имаше такива зверски ръстове, то цените да са по 3 хикли евра квадрата до са и заплатите тоже отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години http://goo.gl/kyXLZh1206 лв, като имаш предвид, че все още адски много хора се осигуряват под реалните си доходи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години я погледни колко е средната заплата в София:) последно като я гледах беше 1131 лв. и това беше преди половин година. Сиреч има доста млади домакинства с общ доход 4000 лв, които предпочитат да не дават...примерно 800 лв наем за тристаен на Баучър, а да дават 1000 лв за ипотека в Младост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години мдам добре 1000 евра на квадрат при средна заплата от 600 леа явно некой пренаписва пак математиката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години цени на реализирани от Адрес сделки. Агенциите така вадят статистиката, няма начин да я провериш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това цени продава или цени на сделките е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Имам съмнение до колко са точни данните, но да-и аз смятам, че има ръст. И учудващо-по-голям е от моите 3%, които предвиждах(не много по-голям). За сделките на зелено надали са толкова, но да не забравяме, че това са данни на една агенция, а не на целият пазар...още повече, че агенции като Адрес е нормално да реализират повече сделки на зелено от някоя малка агенция-просто хората имат по-голямо доверие в бранда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар