Строителната активност в Гърция, измерена чрез броя на новите разрешителни за строителство, се понижи с 43,9% на годишна база през март, пише Ройтерс.
Данните потвърждават очакванията, че страната ще остане в период на рецесия за трета поредна година и през 2011 г.
Строителството, което е сред ключовите фактори на икономическия ръст на Гърция, се понижи с 11,1% за 2010 г., след спад от 14,2% през 2009 г.
Икономиката на Гърция, която се оценява на обща стойност от 230 млрд. евро, се очаква да се свие с 3,9% тази година, когато мерките за затягане на разходите, целящи да осигурят притока от спасителна помощ, ще окажат своето негативно влияние.
Информация на статистическия институт на Гърция ELSTAT показва, че обемът и площта на новото строителство са се свили съответно с 40,4% и 44,5% през март.
Делът на обществените проекти в общата строителна дейност бе едва 4,3%, след като правителството понижи значително своя инвестиционен бюджет като част от мерките за ограничаване на дефицита.
Според статистиката през март в страната са издадена 2 747 разрешителни за 490 хил. кв. м.
Според данните строителната дейност през първото тримесечие се понижи с 48,4% в сравнение със същия период на миналата година.
Броят на издадените разрешителни е с близо 44% по-нисък в сравнение с март 2010 г., когато той е бил почти 4900 за сгради с обща площ от 851 хил. кв. м.


Цените: Един продукт се изкупува за 50 цента, а стига до рафта за 2.50 евро
Известни са датите и часовете за мачовете на Черно море и Спартак в шести и седми кръг
„Не на вейповете!“ събира деца и младежи на интерактивно събитие във Варна
Бордът по туризъм: Евровизия 2027 в Бургас ще бъде най-грандиозното откриване на летния сезон
Варненец нахлу с автомобила си в пешеходната зона в центъра
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
ЕС затяга правилата за опаковките: Ще ходим ли със собствени съдове в магазина?
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Новите влакове "Шкода" влизат в редовна експлоатация
Кандев със съвет към МВР: Необходима е ранна работа с децата
Телевизионен директор е открит мъртъв с наранявания в Скопие
Медведев предупреди Япония за Курилските острови: Ще останат руска територия