Нивото на безработица във Великобритания е достигнало 15-годишен връх. При младите хора пък показателят е на рекордно високо ниво. На този фон централната банка ревизира надолу прогнозата си за икономиката на страната и понижи очакванията за инфлацията.
През трите месеца до края на септември безработните са се увеличили със 129 хил. и са достигнали ниво от 2,622 млн. души. Подобни данни са отчитани за последно през третото тримесечие на далечната вече 1994 година, пише Ройтерс.
Самото ниво на безработица е 8,3 на сто и е най-високо от второто тримесечие на 1996 година насам. Предварителните очаквания на анализаторите бяха, че безработицата ще бъде леко по-ниска – 8,2 на сто.
При младите хора броят на безработните надхвърля 1 млн. души за пръв път, откакто се води подобна статистика. Към края на третото тримесечие те са били 1,016 млн. души. Във възрастовата група 16-24 години нивото на безработица е 21,9 на сто.
Притеснителна за пазара на труда е новината, че ръстът на средното седмично заплащане се забавя до 2,3 на сто, при това при добавяне на допълнителните бонуси. Ако те се изключат, то увеличението е 1,7 на сто.
В същото време нивото на инфлация за октомври е 5 на сто. Актуалната прогноза на Английската централна банка, публикувана днес, залага инфлацията да падне под 2 на сто към края на следващата година. В рамките на следващите две години поскъпването на живота пък би трябвало да се забави до 1,3 на сто.
На фона на обезпокоителните новини, от Английската централна банка обявиха влошени прогнози за икономическия ръст. Новите очаквания са, че през 2013 година страната ще отбележи ръст от 3,1 на сто.
„Перспективите пред британската икономика се влошават“, посочват от институцията. Забавянето на търсенето на чуждите пазари и притесненията около платежоспособността на някои от страните в еврозоната ще натежат на икономиката на страната, смятат от АЦБ.


Какво ще бъде времето в събота?
Демерджиев тръгва на обиколка по областните дирекции на МВР
Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Toyota подава документи за завод на стойност $2 млрд. в Тексас
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
МВР: Не се очаква блокиране на "Кулата" заради протеста в Гърция
Coca-Cola HBC Academy разкрива тайната на успешните продукти и кампании
Напрежение в Гърция: фермери блокираха пътя Серес-Солун
Лятна промяна у дома с HomeMax - Един дом, много идеи
Демерджиев за случая “Петрохан”: Има нови факти