Британската икономика отново е изпаднала в рецесия, става ясно от публикуваните днес първоначални оценки за брутния вътрешен продукт през първото тримесечие на годината.
Те показаха, че икономиката се е свила с 0,2 на сто, което идва след спада от 0,3 на сто, отчетен в края на 2011 година. Резултатът е изненадващ на фона на предварителните очаквания, които бяха за ръст от 0,1 на сто пише Ройтерс.
Повечето икономисти очакваха британската икономика да нарасне леко в началото на 2012 година, но големият спад в строителството, съчетан с анемичен ръст в сектора на услугите и свиване на индустриалния сектор са попречили това да се случи.
През тримесечието секторът на услугите е нараснал с едва 0,1 на сто, след като през последните три месеца на 2011 година се сви с толкова. Индустриалното производство пък се е понижило с 0,4 на сто.
Най-обезпокоителна изглежда ситуацията в сектора на строителството, където е отчетен спад от 3 на сто. Това е най-голямото понижение от първото тримесечие на 2009 година насам.
Така статистиката отчита първият случай на двойна рецесия от 70-те години на миналия век досега. По време на рецесията от 2008-2009 година британската икономика се сви с общо 7,1 на сто.
Данните показват, че брутният вътрешен продукт все още е с 4,3 на сто под върха си от първото тримесечие на 2008 година.
След новината за навлизане в нова рецесия курсът на британската лира пропадна рязко. Спрямо долара в рамките на 30 минути бе отчетен спад от 1,6150 до 1,6085 долара за лира. По отношение на еврото лирата отстъпва с 0,4 на сто днес, а спрямо йената – с половин процент.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 14 години Заради НЕПРИГОДНО за паунд държавно финансово управление, Великобритания е в рецесия. До 24 часа след прекратяване на тази слабост и ползване на подобрено финансово управление, което е ГОДНО за паунд потенциалът за развитие на криза във Великобритания ще е премахнат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да европа е много зле, а САЩ и Великобритания цъфтят отвсякъде, за жалост британците нямат влияние в богати държави като Саудитска Арабия за да продължат да си помпат изкуствено икономиката като САЩ и балона им пак започна да спихва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години С държавен дълг от почти 87% от БВП (колкото на Франция) и дефицит 8.3% от БВП (3% по-голям от на Франция) е време рейтинговите агенции да помислят за намаляване от ААА към нещо по-реалистично, иначе се задвърждава мнението, че са си поръчкови. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да излязат сега Крис Уилямсън и Хауърд Арчър с коментар отговор Сигнализирай за неуместен коментар