Австралийският долар се срина до 4-годишно дъно спрямо щатски си съименник, след като представител на властите в Канбера изтъкна ползите от евентуалния спад на обменник курс на валутата.
Паричното средство губи ч на сто от покупателната си сила до 0,8530 щатски долара.
По думите на заместник гуверньора на Австралийската централна банка Филип Лоу по-слабият курс на "Австралиеца" би стимулират местната експортно ориентирана икономика. Речта си той направи по време на годишната вечеря на австралийските бизнес икономисти, предава MarketWatch.
Коментарите на Лоу изпратиха сигнал, че централната банка може да намали основния си лихвен процент, който остава 2,5 на сто в последните 16 месеца, ако икономическите перспективи пред страната не се подобрят. Това обаче противоречи на настроенията, изразени от страна на централната банка в протокола от срещата на 4 ноември, когато институцията посочи, че процентът със сигурност ще бъде запазен.
"Това, което е важно сега, е фактът, че Австралийската централна банка е много по-гъвкава по въпроса за лихвените проценти, отколкото пазарът вярва", каза Борис Шлосберг, управляващ директор на валутните стратегии на BK Asset Management. "В момента пазарът е убеден, че централната банка няма да предприема ходове", каза още той.
Натиск за поевтиняването на "Австралиеца" оказаха и последните данни за икономиката на САЩ. Тя се ускори повече от очакваното през третото тримесечие, след като потребителите изхарчиха повече средства за стоки според последните данни на Министерството на търговията.
Брутният вътрешен продукт (БВП) се повиши с годишен темп от 3,9% през трите месеца до края на септември, надхвърляйки очаквания за забавяне до 3,3%. Първоначалната оценка показа ръст от 3,5%, след като в предходното тримесечие икономиката нарасна с 4,6%.
По този начин след рязкото забавяне през първото тримесечие вследствие на необичайно студеното време икономиката на САЩ постигна най-доброто си полугодие от 2003 г. насам. Едно от проявленията може да се открие в решението на Федералния резерв на САЩ да сложи през миналия месец край на програмата си за количествени улеснения.
Според Шлосберг ако австралиецът спадне под 85 американски цента, волатилността при двойката вероятно ще се засили още.
Междувременно австралийската валута губи позиции и спрямо единната европейска валута, поевтинявайки с 1,29 на сто до 1,4628 за едно евро.


95% от учениците у нас учат с изкуствен интелект
Съдът пусна перките край Крушари
Съдът назначи експертизи за оградите в „Баба Алино“
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства
Съдът излезе с подробности защо върна делото срещу Коцев на прокуратурата в София
Рокнфард: Иран няма да приеме отделянето на Ливан от преговорите
Рокнфард: Не очаквам споразумение САЩ-Иран за 60 дни
Парадоксът на Мондиал 2026: Футболната еуфория среща политиката на разделение
Как ергономичният дизайн на магазините променя навиците на съвременния купувач
Според Вунш няма големи основания за повишение на лихвата
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Как НАТО се опитва да зарадва Доналд Тръмп на срещата в Анкара?
Правителството предлага Пламен Тончев отново да бъде шеф на ДАНС
Милен Драгиев е новият търговски директор на „Девин“ ЕАД
Яхтата на Путин плава през датски води, ескортирана от руски военни кораби?