Ръстът на германската икономика се забавя през третото тримесечие, съобщи Bloomberg, позовавайки се на сезонно изгладени данни от федералната статистическа служба Destatis.
Брутният вътрешен продукт на най-голямата европейска икономика нараства с 0,3% през периода юли-септември в сравнение с предходния, когато повишението беше 0,4%. Все пак резултатът за третото тримесечие оправдава очакванията на анализаторите, анкетирани от Bloomberg.
На годишна база германската икономика записва ръст от 1,7%.
Бяха публикувани данни и за френската икономика, която също расте с 0,3% през третото тримесечие спрямо предходното.
Агенцията посочва, че развитието в Китай – преходът от икономика на инвестициите към модел, задвижван от потреблението, представлява риск за германската икономика, силно зависима от износа. Федералната република изпитва затруднения също да увеличи продуктивността сред застаряващото население. Същевременно потребителите и компаниите извличат полза от рекордно ниската безработица, лесното кредитиране и слабата валута.
„Някои индикатори все пак подсказват изненадваща увереност за растежа в бъдеще“, казва Анатоли Аненков, икономист в Societe Generale в Лондон. „Това може да се обясни със стабилния трудов пазар, ръста на заплатите на фона на ниска инфлация, както и увеличено търсене, свързано с притока на бежанци от началото на лятото“, допълва той.
И все пак се наблюдават трудности в глобалната търговия. Компанията Hamburger Hafen & Logistik очаква рязък спад в обемите на контейнерите тази година заради забавения икономически ръст в Китай и заради прогнозите, че Русия се насочва към най-дългата рецесия от две десетилетия.


Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Авария оставя без вода един район във Варна
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Открито е тялото на второто дете, издирвано след тежкия инцидент в река Струма
"Раждането на Венера" е запечатала болестта на музата на Ботичели?
Скандалът "Пеевски–Атанасова": Кой има правото на достъп до данни за пътниците в PNR системата
Финансист за "Бюджет 2026": Приемането му в момента е безсмислено
"Алтернатива за Германия" преизбра председателите си Алис Вайдел и Тино Крупала