Китайският износ нараства повече от очакваното миналия месец, но по-впечатляващото повишение във вноса балансира като цяло влиянието върху търговския баланс на страната, съобщава Financial Times.
Износът нараства с 8,7% на годишна база през май в доларови измерения, сочат данните на китайската Генерална митническа администрация. През април повишението беше 8 на сто, а очакванията на икономистите, анкетирани от Ройтерс, за месец май бяха за ръст от 7 на сто.
Вносът скача с 14,8% на годишна база, ускорявайки се от 11,9-процентовия ръст през април. Очакванията бяха за повишение от 8,5%.
Така през май търговският излишък на Китай се разширява от 38 млрд. долара през април до 40,8 млрд. долара. Това е под прогнозите за излишък в размер на 47,8 млрд. долара.
Изчислен в юани, китайският износ расте с 15,5% на годишна база през май, а вносът се повишава с 22,1%. Така излишъкът става 281,6 млрд. юана.
Bloomberg коментира, че по-добрата международна обстановка подкрепя промишлеността в Китай. Световната търговска организация очаква търговията да се разшири с умерен темп през второто тримесечие. След стабилно начало на годината икономиката в Поднебесната империя показва сигнали за забавяща се инерция, но повишеният внос през май пък подсказва, че вътрешното търсене се задържа на добро ниво.


От дуумскролинг до номофобия: Как дигиталният свят променя поведението ни
Предстои ли тежка зима за Европа: Газовите хранилища са опасно празни
228 души дариха кръв във Варна за седмица, нужни са дарители с А- и АВ-
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа
Български стартъп помага на хотелите да създават лоялна база от клиенти
Войната срещу измамите на Ванс хаби ресурси за дребните, за сметка на големите
Завръщането в бъдещето на физическите преживявания изглежда реално
Разумният подход относно канабиса е декриминализирането, а не легализирането
Роботакситата са следващият дистопичен злодей
Mercedes трябва да връща пари на клиент заради батерия на EV
Хибридите убиха не само дизела, но и още един бизнес за милиарди
Как да подготвим автомобила си за есенните дъждове
Механик посочи най-надеждните марки в света
Електромобилите и SUV-тата разрушават пътищата? Експерти не са съгласни
Доли Партън е била погребана в тесен семеен кръг
По подобие на Стонян Колев: Младежи стреляха от "Мерцедес" с еърсофт пистолет по минувачи
Левски отбеляза шестата си победа в Първа лига
Вандали надраскаха още един от новите влакове
"Берое" би шута на Владимир Манчев