Японската централна банка (ЯЦБ) запази радикалната си програма за количествени улеснения в петък и понижи вижданията си за инфлацията, което означава, че ще изостане значително от американските и европейските си колеги, съобщава CNBC.
Както се и очакваше ЯЦБ запази краткосрочната целева лихва на ниво от минус 0,1%, като остави без промяна и целта си за доходността по 10-годишните японски държавни облигации около нулата. Банката ще продължи да изкупува активи на стойност 80 трил. йени годишно.
Последният ход на централната банка на Япония контрастира с решението на Европейската централна банка да прекрати през тази година програмата си за обратно изкупуване на активи, както и на Федералния резерв да продължи с увеличаването на лихвите в страната.
„Ръстът на потребителските цени е в диапазона от 0,5% до 1%“, се казва в изявлението на ЯЦБ. Така ситуацията изглежда малко по-мрачна, отколкото през април, когато централната банка заяви, че инфлацията се движи около 1%.
Регулаторът се придържа към мнението си, че икономиката се разраства умерено без свиването през първото тримесечие да оказва сериозно влияние на тренда, тъй като и много анализатори посочват като причина за спада в първите месеци на годината временни фактори като лошото време.
По-бавното изтегляне на стимулите би оставило Японската централна банка без инструменти, на които да разчита при нов икономически спад.
Японската икономика се сви с 0,6% на годишна база през първото тримесечие на годината, макар че много анализатори очакват растежът да се възстанови отново благодарение на солидния износ и капиталовите разходи.
Преди последното забавяне на темпото икономиката се възползва от глобалния експортен бум, който продължава да бъде в основата на синхронизираното ускоряване на световния растеж.
Основните потребителски цени са се повишили с 0,7% през април спрямо предходната година, забавяйки темпото си за втори пореден месец. Това поставя под съмнение виждането на ЯЦБ, че стабилно икономическо възстановяване ще принуди фирмите да повишат заплатите, което пък ще стимулира ускоряването на инфлацията към 2-процентната й цел.


Ексклузивен бонус код и топ милиардерите в гейм индустрията
Тръмп: Зеленски не е готов да подпише мирното ни предложение
"Продължаваме промяната": Преработеният бюджет е за кошчето
Облачно време в цялата страна днес
От полицията във Варна отговориха на обвинения към КАТ
Тръмп е разочарован от реакцията на Зеленски към плана Белият дом за мир
Афишът на Уолстрийт: „BATMMAAN се завръща“ vs. „Великолепната седморка“
Тайландски удари с F-16 разклащат мирния план на Тръмп в Камбоджа
Петролът се стабилизира с фокус върху покупките от Индия и атаките на Украйна
OpenAI се превръща от спасител на фондовия пазар в бреме
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Йотова: Този вот на недоверие е различен
Нинова: Преправеният бюджет е по-голяма измама от предишния
Проф. Павлов: Държавата ни започва от 632 г., Кубрат е първият български владетел
50-годишната гимнастичка Чусовитина се готви за квалификациите за Олимпиадата 2028