Централната банка на Япония намали оценката си за икономическото състояние на всичките 9 региона на страната в тримесечния си доклад „Сакура“ за местните икономики. Това се случва за първи път от 2009 г. насам и според анализаторите е още един признак за вредата, която коронавирусът нанася както на Япония, така и на други страни, информира Bloomberg.
„Разпространяващият се нов коронавирус оказва сериозно влияние върху икономиката ни“, каза управителят на централната банка Харухико Курода , позовавайки се на проблемите при износа, туризма, потребителските разходи и промишленото производство. "Икономическите перспективи са изключително несигурни", добави той.
В отговор на скорошното рязко увеличение в броя на заразените в Япония по-рано тази седмица премиерът Шиндзо Абе обяви извънредно положение за Токио, Осака и други префектури, които заедно генерират половината от брутния вътрешен продукт на страната. В четвъртък управителят на префектурата Айчи призова Абе да я добави към този списък.
я
„Всички девет региона преразгледаха своите прогнози през януари 2020 г. главно заради въздействието на новия коронавирус и съобщиха, че икономиката им е слаба или е изправена пред силен натиск“, посочват от Японската централна банка в своето проучване.
Един от респондентите, работещ в хотел в Киото, заяви, че броят на посетителите в града рязко е намалял, а вирусът е ударил регионалната туристическа индустрия по-силно от световната финансова криза.
Производител на машини на остров Кюшу е заявил, че бизнесът му е възпрепятстван от проблеми във веригите за доставки. Потокът от части от Китай все още не се е възстановил, въпреки че фабриките в континенталната част вече започват да възобновяват дейността си.
Следващата среща на борда на Централната банка на Япония ще се проведе на 27-и и 28-и април. Очаква се тогава ръководството на институцията да актуализира тримесечните си икономически прогнози. Икономистите от частния сектор от своя страна прогнозират, че икономиката на Япония ще се свие с повече от 10% през това тримесечие.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
Евродепутат: Управляващите използват работещите българи като "дойна крава"
Ирина Шейк пак събра всички погледи
САЩ създава нова ударна сила с дронове в Близкия изток
Икономист: Младото поколение не иска да бъде управлявано