Индексът на производствените цени в еврозоната за месец март отчете ръст от 0,3 на сто, съобщи Eurostat. Това съвпадна с консенсусната прогноза на експертите, които очакваха ръстът от февруари от 0,3 на сто да се повтори.
Индексът на производствените цени е сравнително важен инфлационен индикатор и измерва промяната на цените, които производителите плащат за стоки и услуги на производствено ниво. Обикновено промяната в този индекс е предвестник на промяна на по-важния индекс на потребителските цени, тъй като производителите могат да прехвърлят разходите си на крайния потребител.
Най-често ръст на стойностите на индекса на производствените цени има положителен ефект върху валутата, тъй като високата инфлация може да е причина за увеличение на основните лихвени проценти.
Еврото остана без особена промяна след новините днес и към момента EUR/USD се търгува на 1,3612. EUR/JPY се търгува близо до рекордния си връх и към момента е на нива от 163,54.
Данните на The Chartered Institute of Purchasing & Supply (CIPS) за PMI за април в сектора на услугите във Великобритания показаха лек спад до 57,2 пункта.
Индексът PMI се изчислява като мениджъри от сектора на услугите попълват въпросник, чрез който се отчитат бизнес настроенията за месеца. Стойност над 50 изразява оптимизъм и съответно очаквания за растящ сектор, а под 50 – обратното.
Прогнозата на анализаторите бе PMI в сектора на услугите на Обединеното кралство да запази стойностите си от март, когато индикаторът бе 57,6 пункта.
Паундът остана стабилен след излизането на новината. Към момента GBP/USD се търгува на 1,9937, а EUR/GBP - на 0,6828.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Кармичните изпитания приключват за 4 зодии
След бомбите идват квотите: нова битка за украинската стомана
Всеки цвят има своята сила - как да я използваме?
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси