Пазарът на онлайн реклама у нас е отчел ръст от 26% през 2010 г. спрямо 2009 г., достигайки 30,2 млн. лв. Това каза Лазар Малаков, търговски директор на Инвестор.БГ АД, по време на IAB FORUM Bulgaria 2011, който се провежда днес с медийната подкрепа на Инвестор.БГ.
Информацията е базирана на проучване от данни на членовете на българската онлайн асоциация Интерактив Асошиейшън България (IAB), обобщено от PricewaterhouseCoopers.
Малаков уточни, че изразен в нетен рекламен обем ръстът е 11,2%.
Банер рекламата е представлявала 82% от целия обем през изминалата година, когато е отчела повишение от 18%. Следва рекламата на клик с 10% и обяви и справочници с около 4%, а останалите са други рекламни формати.
Телекомуникационните и финансовите компании продължават да заемат водеща позиция сред най-активните онлайн рекламодатели. Значителни обеми през 2010 г. са генерирали и компаниите за онлайн залагания, което до голяма степен се дължи и на световното първенство по футбол.
Секторът на финансовите услуги заема над 14% от общия рекламен обем, следван от телекомуникации с близо 9,3%, потребителски стоки с 9%, развлекателна индустрия и медии с над 5,8% и търговия на дребно с над 4%. Автомобилната индустрия, която традиционно също е сред основните рекламодатели, през 2010 г. е представлявала под 4% от общия рекламен обем.
Малаков отбеляза, че производителите на бързооборотни стоки все още не са толкова силно представени сред интернет рекламодателите. За сравнение, те са едни от най-активните в телевизионната реклама.
Любопитно е, че 6 от 15-те най-големи телевизионни рекламодатели не фигурират сред 50-те водещи рекламодатели в интернет. Всички тези 6 компании обаче са имали поне една онлайн рекламна кампания през 2010 г., като проявяват интерес към интернет реклама и през 2011 г.
Проучването е направено на базата на топ 50 рекламодатели във всеки един от икономическите сектори.


Нов знак се появи на пътя в Европа
Спартак Варна привлече нов нападател
Жега е! На каква температура издържат автомобилните гуми?
Спипаха стара кримка да краде храна от магазин във Варна
Алергичните заболявания в градовете са се утроили за последните десетилетия
Axpo Group: Европа ще започне идната зима с много ниски запаси от газ
В Европа има 350 проекта за геотермална енергия, цената ѝ продължава да намалява
Много кандидати с изравнени сили се очертават за френските президентски избори
Тръмп постави Иран в центъра на разговорите в НАТО при закрити врата
Спадът на Nvidia с $1 трлн. връща оценката ѝ до нивата преди AI бума
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
Харпър Бекъм с разбито сърце, няма да е с брат си за ЧРД
Нептун стана ретрограден, какво чака зодиите?
Ричард Гиър и Алехандра Силва напуснаха Испания
Ръсел Кроу показа мускулестия си син във фитнеса – приликата е невероятна