Google опроверга слуховете, според които е прекратила сътрудничеството си с фондацията Mozilla и браузъра Firefox.
„Можем да потвърдим, че все още имаме договор с Mozilla“, заяви компанията пред Ройтерс. Компанията, която също има браузър - Chrome, не обяви обаче финансовите данни за сделката. Технологичният блог ZDNet обяви, че сътрудничеството между Google и Mozilla е приключило в края на ноември и фондацията е заплашена от огромна финансова дупка. Mozilla не коментира статията.
ZDNet цитира финансов доклад от юни 2011 г., според който „компанията има договор с оператор на търсачки, който изтича през ноември 2011 г. Около 84 до 86% от таксите за 2010 и 2009 г. са резултат от този договор". Собственици на търсачки, като Google и Microsoft, плащат т. нар. "Traffic Acquisition Costs" на производителите на браузъри, за да бъдат преинсталирани в техния софтуер.
„Продължаваме да имаме ползотворно партньорство с Mozilla“, заяви Google. Така например десетки сътрудници работят по развитието на софтуера за Firefox. Детайлите по договорите обаче не са оповестени. Mozilla обяви, че е в преговори с Google. Фондацията имала партньорство с няколко оператори на търсачки – освен с Google, също така с Bing и Yandex – и е убедена, че те и „в бъдеще ще бъдат солиден източник на приходи за Mozilla“.
Фондацията Mozilla се финансира предимно от партньорства с търсачки. През 2010 г. приходите са били в размер на 123 млн. долара, а според ZDNet приносът на Google е бил в размер на 84%.
Firefox дълго време не единственият важен конкурент на Internet Explorer на Microsoft. За да държи влиянието на конкурента си в разумни граници, Google подкрепяше фондацията с милионни суми. От 2008 г. компанията обаче предлага собствения си браузър - Chrome. Според последните данни на пазарния анализатор StatCounter Chrome вече е изместил Mozilla Firefox от второто място в световен мащаб и държи 26% пазарен дял.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани
Офицер от КГБ, манипулатор: Какви са отношенията между Путин и Тръмп?
И Йотова нахъса DARA: Вярваме в успеха, мило момиче
Пътят към Пампорово пропада още, мост ли е решението?